Özel gereksinimli çocuğa sahip bel ağrısı olan annelerde dans terapinin ağrı ve fonksiyonel parametrelere etkinliğinin araştırılması
Investigation of effectiveness of dance therapy on pain and functional parameters in mothers with special needs children
- Tez No: 515563
- Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, özel gereksinimli çocuğa sahip bel ağrısı olan annelerde dans terapinin ağrı ve fonksiyonel paremetrelere olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 40 hasta grup I (Dans terapi) ve grup II (Terapötik egzersizler) şeklinde iki gruba randomize edildi. Her iki gruptaki hastalara haftada 3 kez, toplam 12 hafta boyunca belirtilen terapiler uygulandı. Hastaların ağrı durumu“Visual Analog Skala (VAS)”,“Kısa Form-36 (SF-36)”, fonksiyonel durumu“Oswestry”, fiziksel aktivite düzeyleri“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)”, günlük yaşam aktiviteleri“Kısa Form (SF-36)”, stres düzeyleri“Aile Stresini Değerlendirme Ölçeği (ASDÖ)”, biyomekaniksel olarak meydana gelen risk faktörleri“Ergonomik Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi”testleri uygulanarak değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of dance therapy on pain and functional parameters of mothers with special needs children with back pain. The 40 patients included in the study were randomized into two groups as group I (dance with music therapy) and group II (therapeutic exercises). The cases in both groups continued for a total of 12 weeks 3 times a week. In our study, the pain status of the cases was assessed using the“Visual Analog Scale (VAS)”,“Short Form-36 (SF-36)”, the functional status of“Oswestry”, the physical activity levels of the“International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)'ı ”, stress levels were assessed by using the“Family Stress Assessment Scale (FSAS)”, biomechanically assessing risk factors using the“Ergonomic Risk Factor Assessment”tests. The evaluations were made before and after treatment in both groups.