Trapeziometakarpal osteoartriti olan hastalarda trapeziometakarpal eklem konfigürasyonunun ve tenar kaslara ait parametrelerin incelenmesi
Investigation of trapeziometacarpal joint configuration and morphometric parameters of the thenar muscles in patients with trapeziometacarpal osteoarthritis
  1. Tez No: 515577
  2. Yazar: FERAY KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı; trapeziometakarpal osteoartrit (TMK OA) tanısı alan kişilerde eklem konfigürasyonunu ve tenar kaslara ait morfometrik parametreleri araştırarak, tanımlayıcı değerleri ortaya koymak; tenar kas parametreleri ile hastalık evresi ve el becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Çalışmaya, TMK OA olan 16 birey (osteoartrit grubu) (yaş ort:53,18±9,11) ve sağlıklı 8 birey (kontrol grubu) (yaş ort: 50,25±5,75) dahil edildi. Her iki gruptaki bireylerin ağrı şiddeti, kavrama kuvveti, eklem konfigürasyonu, tenar kasların morfometrik özellikleri, fonksiyonel durumu ve el becerileri değerlendirildi. İki grubun radial subluksasyon oranları arasında fark yoktu. Tenar kasların kalınlık ve enine kesit alanı parametreleri osteoartrit grubunda abduktor pollisis brevis, oponens pollisis ve fleksör pollisis brevis kaslarının enine kesit alanları daha az bulundu. Tenar kasların kalınlıkları açısından iki grup arasında fark yoktu. TMK OA evreleri ile enine kesit alanı ve kas kalınlığı arasında ilişki saptanmadı. Osteoartrit grubu, Minnesota El Fonksiyon Testi'nin ''çevirme'' komponentini; non-dominant tarafta ''yerleştirme'' komponentini kontrol grubundan daha uzun sürede tamamladı. Minnesota El Beceri Testi'ni tamamlama süresi ile non-dominant tarafın birinci dorsal interosseous kasının enine kesit alanı arasında negatif korelasyon bulundu. Abduktor pollisis brevis kas kalınlığı ile 9 Delikli Peg Testi arasında pozitif ilişki saptandı. Çalışmadan elde edilen veriler, TMK OA olan hastalarda TMK eklem stabilizasyonunda önemli rol oynayan abduktor pollisis brevis ve oponens pollisis kasların enine kesit alanlarının azaldığını, el becerilerinin olumsuz yönde etkilendiğini ve tenar kasların morfometrik özellikleri ile el becerileri arasında ilişki olduğunu göstermiştir. TMK eklemin dinamik stabilizasyonunda rol oynayan kaslarda meydan gelen kantitatif değişiklikleri saptamak egzersiz protokolü oluşturmak için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to demonstrate the descriptive values of the joint configuration and morphometric parameters of the thenar muscles in patients with trapeziometacarpal osteoarthritis (TMC OA) and to demonstrate the association between thenar muscle parameters and osteoarthritis stages and hand dexterity. Sixteen patients (osteoarthritis group) (age average: 53.18±9.11) and 8 healthy subjects (control group) (age average: 50.25±5.75) were included in the study. Pain severity, grip and pinch strength, morphometric parameters of the thenar muscles and joint configuration, functional level and hand dexterity were assessed. There was no difference between control and osteoarthritis groups in regards to joint configuration. Thickness and cross-sectional area of abductor pollicis brevis, opponens pollicis and flexor pollicis brevis muscles in the osteoarthritis group were lower than the control group. There was no difference between two groups in regards to muscle thickness. TMC OA stages were not correlated with cross-sectional area and thickness of the thenar muscles. The osteoarthritis group completed the“turning”component of the Minnesota Hand Function Test on the non-dominant side for a longer time than the control group. There was a negative correlation between the cross-sectional area of the non-dominant side of the first dorsal interosseous muscle and finishing time of the Minnesota Test, whereas there was a positive correlation between muscle thickness of the abductor pollicis brevis and 9 Hole Peg Test. The results of this study showed that cross-sectional area of the abductor pollicis brevis and opponens pollicis muscles, which play important role in dynamic stability of the TMC was decreased, hand dexterity was impaired and associated with the morphometric parameters of the thenar muscles. Studying quantitative changes in thenar muscles is a guide to goal setting for exercise protocols for TMC OA.