El başparmak osteoartriti olan hastalarda radial sinir mobilizasyonunun ağrı, fonksiyon ve kavrama kuvveti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of radial nerve mobilization on pain, function, and grip strength in patients with thumb osteoarthritis
  1. Tez No: 851767
  2. Yazar: SEDANUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma trapeziometakarpal (TMK) eklem osteoartriti (OA) olan hastalarda radial sinir mobilizasyonunun ağrı, fonksiyonel düzey ve kavrama kuvveti üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. TMK eklem OA olan toplam 51 hasta prospektif, randomize kontrollü çalışmamızda iki grupta (mobilizasyon grubu: 26, kontrol grubu: 25) analize dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi ve 4 haftadan oluşan tedavi programı sonrası olmak üzere iki kez değerlendirildi. Ağrı düzeyleri, kaba ve ince kavrama (uç uca ve lateral) kuvveti ölçüldü. El becerisi 9 Delikli Peg Testi (9DPT) ile değerlendirildi. Engellilik düzeyi, Michigan El Sonuç Anketi (Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHOQ)) ve El Osteoartritinde Fonksiyonel İndeks (Functional Index of Hand Osteoarthritis (FIHOA)) ile değerlendirildi. Tüm hastalara 4 hafta boyunca haftada iki kez konvansiyonel tedavi uygulandı. Mobilizasyon grubundaki hastalara bu tedaviye ek olarak radial sinir kaydırma egzersizleri verildi. Gruplarda yer alan hastalar demografik bilgi ve tedavi öncesi değerlendirme parametreleri açısından karşılaştırıldığında benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of radial nerve mobilization on pain, functional level and grip strength in patients with trapeziometacarpal (TMC) joint osteoarthritis (OA). A total of 51 patients with TMC joint OA were included in the analysis in two groups (mobilization group: 26, control group: 25) in our prospective, randomized controlled study. The patients were evaluated twice, before the treatment and after the treatment program consisting of 4 weeks. Pain levels, gross and fine grip strength (pulp to pulp and lateral) were measured. Dexterity was assessed with the 9-Hole Peg Test (9HPT). Disability level was evaluated with the Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHOQ) and the Functional Index of Hand Osteoarthritis (FIHOA). All patients received conventional treatment twice a week for 4 weeks. In addition to this treatment, radial nerve gliding exercises were given to the patients in the mobilization group. When individuals in the groups were compared in terms of demographic information and pre-treatment evaluation parameters, they were similar.