Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumları ve örgüt iklimi algılayışları
Nurses' attitudes towards productivity and their organizational climate perceptions
- Tez No: 515602
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hemşirelerin Verimliliğe İlişkin Tutumları Ve Örgüt İklimi Algılayışları Öğrenci: Cansel KAYA Danışman: Prof. Dr. Ayşe Nefise BAHÇECİK Anabilim Dalı: Hemşirelik Amaç: Araştırma hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumları ve örgüt iklimi algılayışlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki çalışma İstanbul ilinde 11 kamu hastanesinde çalışan 335 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, verimliliğe ilişkin tutum ölçeği ve örgüt iklimi ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler; Student's t test, One-way ANOVA test, Bonferoni test, Pearson korelasyon ve Regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 29,75±6,12 yıl olup, %57,3 ü bekar %63,6 sı lisans mezunu, % 26 sı 5-9 yıl arası mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutum ölçeği toplam puan ortalaması 43,96±11,41, örgüt iklimi ölçeği toplam puan ortalaması ise 2,93±0,42 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Nurses' Attitudes Towards Productivity and Their Organizational Climate Perceptions Student: Cansel KAYA Consultant: Prof. Dr. Ayşe Nefise BAHÇECİK Department: Nursing Aim: The study was performed to determine nurses' attitudes towards productivity and their organizational climate perceptions. Material and Methods: This descriptive study was performed with 335 nurses working in 11 public hospitals in Istanbul. Introductory information form, attitude towards productivity scale and organizational climate scale were used as data collecting tools. Descriptive statistical analyses including Student's t test, one-way ANOVA test, Bonferroni test, Pearson correlation and regression analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses had a mean age of 29.75±6.12 years, and 57.3% were single, 63.6% had bachelor's degree and 26% had 5-9 years of professional experience. Nurses had a mean score of 43.96±11.41 from the attitude towards productivity scale and a mean score of 2.93±0.42 from the organizational climate scale.