Implementation of agile practices in new product development: A case study in manufacturing
Çevik pratiklerin yeni ürün geliştirmede uygulanması: Üretimde bir vaka çalışması
  1. Tez No: 726897
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çevik yaklaşımların diğer sektörlerdeki başarısı, endüstriyel yeni ürün geliştirme topluluğunun ilgisini çekmiş ve bu yaklaşımlar belirsiz ortamlarda fiziksel ürün geliştirme için alternatif bir metot olarak önerilmiştir. Buna karşın, çevik yaklaşımlar yeni ürün geliştirme ekiplerinde ve üretim organizasyonlarında yeterince çalışılmamış olup çevik yaklaşımların bu kontekstlerde uygulanabileceğine dair kısıtlı veri vardır. Bu ihtiyacı karşılamak açısından, çevik yaklaşımların büyük ölçekli üretim organizasyonlarının yeni ürün geliştirme ekiplerinde uygulanmasın yolları ve zorluklarını araştırmaktayız. İletişimin çevik pratiklerdeki merkezi rolünden dolayı, aynı zamanda iletişim ve çevik uygulamalar arasındaki etkileşimi de araştırmaktayız. Bu çalışma, çokuluslu bir üretim organizasyonunda vaka çalışması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. 12 adet asıl yeni ürün geliştirme ekibine sahip iki adet kompleks yeni ürün geliştirme projesinden 17 kişi ile toplam 20 adet mülakat gerçekleştirdik. Büyük ölçekli organizasyon kontekstinde, sonuçlar önemli iki bulguya işaret etmektedir. Birincisi, yeni ürün geliştirme ekipleri için organizasyonel kompleksite, pazar ve teknik belirsizlikten daha önemli belirsizlik kaynağıdır. İkinci olarak, kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı organizasyonel şartlardan dolayı devreye alma döneminde yeni ürün geliştirme ekiplerinin çevik pratikleri uygulama olgunluklarında heterojenlik oluşmuştur. Bu şartlar sürekli adaptasyon, ekibin pratiklere bağlılığı, plan-odaklı ve çevik pratiklerin bir arada devam etmesi, yönetimin dahil olması ve fiziksel ürünler başlıkları altında raporlanmıştır. Diğer endüstrilerdeki çevik geliştirme teori çalışmalarından farklı olarak, büyük ölçekli ve heterojen organizasyonlarda yeni ürün geliştirme için dışsal belirsizlikten ziyade içsek belirsizlik birincil meseldir.
Özet (Çeviri)
The success of agile approaches in other sectors have attracted the attention of industrial NPD community and these approaches are suggested as an alternative method for physical product development in uncertain environments. However, agile approaches are barely studied in teams of NPD and manufacturing organizations and there is limited evidence that these approaches will work in such context. To address this need, we explore the ways and challenges to implement agile practices in NPD teams of a large-scale manufacturing organization. As communication is central to agile practices, we also investigate the interplay between communication and these practices. The research is performed in a multinational manufacturing organization through a case study methodology. We conducted 20 semi-structured interviews with 17 members of two high-complex NPD projects, which have 12 core NPD teams in total. In a large-scale organizational context, the results indicate two important findings. Firstly, the organizational complexity is more important source of uncertainty for the NPD teams than market or technical uncertainty. Secondly, a heterogeneous maturity in NPD teams' implementation of agile practices is formed over the adoption period due to several enabling and hindering organizational conditions. These conditions are continuous adaptations, team commitment, co-existing plan-driven and agile practices, management involvement, and physical products. In contrast to agile development theory studies in other industries, internal, not external uncertainty is the primary issue of NPD practice in the large-scale and heterogeneous organizations.