Fen bilimleri öğretmen adaylarının fende matematiğin kullanımına yönelik özyeterlik inançları, 21.yy becerileri ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Self-efficacy beliefs in the use of mathematics in science of the candidate science teachers, 21. century skills and the relationship between these
- Tez No: 515625
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, fen bilimleri öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri öz-yeterlik algıları ile fen eğitiminde matematiğin kullanımına yönelik öz-yeterlik algıları ve bunlar arasındaki ilişki çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemiyle desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, belirlenen üniversitenin fen bilgisi eğitimi bilim dalına kayıtlı toplam 316 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Fende Matematiğin Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği ve 21.Yüzyıl Becerileri Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi uygun betimsel ve parametrik istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının fende matematiğin kullanımına yönelik öz-yeterlik algı düzeyleri ve 21. yüzyıl becerileri öz yeterlik algı düzeyleri yüksek çıkmış, yapılan ANOVA sonuçlarına göre ise her iki öz-yeterlik algı düzeyinde de kadın öğrenciler lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, preservice science teachers' self-efficacy perceptions of 21st century skills and the self-efficacy perceptions of the use of mathematics in science education and the relationship between them have been examined in terms of various variables. This research was designed with relational screening model of quantitative research methods. The research participants are consisted of 316 preservice teachers who are enrolled in the science education of a university. The research data were collected by the Self-Efficacy Scale for the Use of Mathematics in Science and the Self-Efficacy Perception Scale for the 21st Century Skills. The analysis of the data was done using appropriate descriptive and parametric statistical methods. The research results indicated that preservice teachers had high levels of self-efficacy perception of the use of mathematics in science and the self-efficacy perception of the 21st century skills. Additionally, the ANOVA results showed that there was a significant difference in favor of the female participants in both self-efficacy perception levels.