Asma iskelelerde yapılan çalışmalarda çalışanların sağlığını ve güvenliğini etkileyen faktörler
The factors affecting the health and safety of the work in the work in suspended scaffolders
- Tez No: 515639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TAHSIN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde genellikle inşaat sektöründe işin gereği ve yoğunlukla kullanılan iskeleler ile ilgili gerekli ve yeterli bilgi birikimine ve donanıma bazı istisnalar dışında halen daha sahip değiliz. Bu nedenle, iskelelerin kullanılması ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin tecrübe sahibi kişilerce araştırılarak gerçekleştirilecek bilimsel çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Oysa, iskeleler esasen, yer üstündeki yüksekliklerde görevler yaparken bina ve diğer büyük yapıların inşasında veya onarımında işçileri ve malzemeyi desteklemek için kullanılan geçici bir yapıdır. İskelenin tüm çeşitleri kullanılırken alınması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemlerin alınması konularına oldukça fazla önem verilmelidir. Zira, iskelelerde yapılacak çalışmalar yüksekte olduğundan yaşanabilecek iş kazalarının telafisi yoktur. Bu proje çalışması kapsamında iskelelerin bütün bileşenleri ve tüm iskele çeşitleri incelenmiş ve özellikle asma iskeleler üzerinde durularak iş sağlığı ve güvenliği kurallarının belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Öncelikle, bu proje kapsamında temel noktası olan çalışanın eğitim düzeylerin belirlenmesi, çalıştıkları asma iskelelerin güvenlik durumu ve çalışanların bu konuda ki bilgi seviyeleri, işverenin yerine getirdiği ya da getirmediği durumlar ile yaşanan kazalar arasındaki bağın incelenmesi olduğu için araştırmanın uygulama aşamasında bilgi toplama yöntemi olarak, yüz yüze anket uygulaması seçilmiştir. Dolayısıyla tüm veriler birinci elden elde edilerek, çıkabilecek yanlış anlamaların önlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, we do not yet have the necessary and sufficient knowledge about the scaffolds which are used in the construction sector and which are used intensively and there are still some exceptions except for the navy some exceptions. For this reason, there is a need for scientific studies to be carried out by investigating the occupational health and safety precautions that should be taken and used. Whereas, scaffolds are essentially temporary structures used to support workers and materials in the construction or repair of buildings and other large structures while performing tasks at altitudes above ground. There are some precautions to be taken when using all kinds of scaffold. The imporTance of taking these measures should be emphasized. Because there is no compensation for work accidents that can be experienced if work to be done on the floors is high. In this thesis study, all components of scaffolds and all types of scaffolds were examined and work on the determination of occupational health and safety rules by focusing on suspended scaffolds. First of all, as the method of collecting information during the implementation phase of the research, it is necessary to determine the level of education of the employees who are the main points of this project, the safety situation of the suspended scaffolds and the level of knowledge of the employees in this regard, the relationship between the situations that the employer face survey was chosen. Therefore, all the data were obtained from the first hand and tried to prevent the misundersTandings that might arise.