Hizmet içi eğitim ile iş tatmini arasındaki ilişki: Banka personeli üzerinde bir araştırma
The relation between internal service trainig and job satisfaction: A research on the staff of the bank
  1. Tez No: 515677
  2. Yazar: SENA ÖZGE DOĞANÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Organizasyonlar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için müşteri memnuniyetini sağlamaları yanında, çalışanlarını da mutlu etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada bankacılık sektöründe çalışanların, hizmet içi eğitim karşılığında iş tatmin düzeylerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı test edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda özel bir bankanın çalışanlarına anket uygulanmıştır. Anket sorularının analizinde frekans dağılımları, güvenilirlik analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Normal dağılmayan veriler için bu testlerin parametrik olmayanları kullanılmıştır. Çalışma neticesinde, hizmet içi eğitim ile iş tatmininin demografik özelliklerden (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve çalışma süreleri) etkilenmediği görülmüştür. Hizmet içi eğitim alan çalışanların eğitim sonrası değerlendirmelerinde, iş performanslarının takip edilmesinin olumlu sonuçlar doğurduğu incelenmiştir. Alınan eğitim sonrası maaş ve terfi miktarlarının artması sonucu çalışanlarda iş tatmin düzeyi yükselmiş, hizmet içi eğitim ile iş tatmini arasında doğrusal bir ilişkinin yer aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations need to ensure customer satisfaction in order to continue their lives, as well as make their employees happy. In this study, it has been tried to test whether there is any change in the job satisfaction levels of the employees in the banking sector. Frequency analysis, reliability analysis, t-test, one way analysis of variance, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the questionnaire. Non-parametric tests of these tests were used for normal non-dispersive data. As a result of the study, it was observed that in-service training and job satisfaction were not affected by demographic characteristics (gender, age, education level and working time). In the post-training evaluations of employees receiving in-service training, it has been investigated that pursuing job performance has positive results. After the increase in salary and promotion amounts after the training, the level of job satisfaction increased and the linear relationship between in-service training and job satisfaction was observed.