İş stresinin çalışan motivasyonu üzerine etkisi ve buna yönelik bir uygulama
The effect of job stress on the motivation of the employee and the practice intended for it
- Tez No: 515678
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde küreselleşme, artık bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Bu kabul ediliş ile beraber iş dünyası da küreselleşmeden payını alarak rekabet içerisinde olduğu çevreyi“dünya”olarak görmeye başlamıştır. Mücadele sahası olarak tüm dünyayı kabul etmek zorunda kalan ya da daha küçük ölçekte kalıp sadece bulunduğu ülkeyi kendisine mücadele sahası seçen işletmeler ve kamu kuruluşları ekonomik dünyada var olma adına çalışanlarını en iyi şekilde motive etmek zorundadır. Bu nedenle motivasyon konusu artık iş dünyasında en önemli kavramlardan biri olarak görülmeye başlanmıştır. Ayrıca sadece motivasyon konusu değil çalışan üzerinde kimi zaman olumlu kimi zaman olumsuz etkiye sahip stres konusu da üzerinde durulması gereken elzem konulardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların iş motivasyonu ve iş stresi arasında nasıl bir ilişkinin var olduğunun tespit edilmesidir. Çalışmanın uygulama bölümünde stres ve motivasyon arasındaki ilişki belediye çalışanları üzerinde incelenmiştir. Tez üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada stres kavramı, stres kaynakları belirtileri ve sonuçları üzerinde durulmaktadır. Bölüm içerisinde stres ile mücadele konusu ayrı bir şekilde ele alınmıştır. Tezin ikinci aşamasında motivasyon kavramı, iş görenlerin motive edilmeleri ve motivasyon konusunda izlenecek yöntemler ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü aşaması ise, belediye çalışanları üzerinde motivasyon ve stres ilişkisine yönelik uygulamadır. Çalışmanın amacına uygun olarak, iş stresi ile motivasyon ilişkisini ölçmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Bu çalışma için kullanılacak veriler, İstanbul Zeytinburnu Belediyesi'nde; İmar Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Zabıta ve Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 211 personele 100 sorudan oluşan bir anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmada tüm veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişken tipine göre gruplar arası karşılaştırmalarda Independent T test, Anova, Kruskal Wallis Test kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler korelasyon ve regresyon ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today globalization has been accepted as a reality. Business market has started to see its environment as the world by getting its share of the globalization with this acceptance. Business companies and state corporations which have to admit the whole world as the field of challenge or the ones which are small-scaled and choose the country that they live in as the field of challenge have to motivate their employees in the best way to survive in the financial world. Therefore, the concept of motivation has been seen as one of the most crucial subjects in business life now. In addition, not only the subject of motivation but also the subject of stress which sometimes have positive and sometimes negative effects on the employees have become one of the essential areas that has to be taken into consideration. The aim of this study is to define what kind of a relationship there is between job motivation and job stress of the employees. The relationship between stress and motivation has been studied on the employees in the municipality in the implementation section. The study consists of three steps. In the first step, the concept of stress, sources of stress and their results have been considered. Coping with stress also has been discussed in this step. In the second step of the study, the concept of motivation, motivating the workers and the methods of motivation have been dealt with. The third step of the study contains the application towards the relationship between motivation and stress on the employees of the municipality. In accordance with the study, the method of survey was used to define the relationship between job stress and job motivation. The data which was gathered in this study was obtained by conducting a survey including 100 questions to the 211 personnel who work at Directorate of Development, Directorate of Support Services and Directorate of Public Security Services and Technical Works at Zeytinburnu Municipality. All the data was analyzed by SPSS 22.0 program in this study. Independent T test, Anova, Kruskal Wallis Test were used for intergroup comparisons according to the type of the variable. The relationships between variables were analyzed by correlation and regression methods.