Yükseköğretim kurumlarında, öğretim elemanlarından beklenen ve gözlenen davranışların düzeylerinin belirlenmesi
A Study on the level of behaviors expected from and observed in teachers at higher education institutions
  1. Tez No: 51568
  2. Yazar: MUSTAFA DURMUŞ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğrencilerin öğretim elemanlarından bekledikleri davranışlar belirlenerek, bu davranışları, öğretim elemanları ve öğrencilerin bekleme ve gözleme sıklıklarının saptanması amaçlanmıştır. Öğrenci davranışlarında istendik değişme oluşturabilmek için, eğitim kurumlarının üç temel öğesi olan öğretmen, öğrenci ve eğitim programı arasındaki ilişkinin çok güçlü olması gerekir. Çünkü bu öğeler arasında uygun bir etkileşimin sağlanamaması, önceden belirlenen hedeflere ulaşmayı güçleştirir. Bu üç temel öge arasında işlevsel bir ilişkinin oluşturulması onlara ilişkin özelliklerin bilinmesini gerektirir. Çalışma evrenini, Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinin mezun vermiş ve mezun verme durumunda olan bölümlerinde öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri ve bu sınıflarda ders veren öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri alanyazın taraması ve anket uygulaması ile elde edilmiştir. Veriler, öğretim elemanları ve öğrenciler için çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, t-testi ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, öğrenci beklentisi ve öğretim elemanlarının gösterme sıklığı bağlamında ele alındığında, öğretim elemanlarının kendilerinin de beklediği davranışları öğrencilerin görüşlerine göre yeterince gösteremedikleri ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar, öğrenci ve öğretim elemanı arasındaki etkileşimin, istenilen düzeyde olmadığını göstermektedir. Buna karşılık, öğretim elemanlarının, söz konusu davranışları her zaman gösterdiklerini belirtmeleri, kendilerini“ideal bir öğretim elemanı”olarak gördükleri şeklinde değerlendirilebilir. Ancak, öğretim elemanlarına ait bu yargıların öğrenci görüşleriyle doğrulanmamış olması, öğretim elemanlarının kendi davranışlarına ilişkin tutumlarını gözden geçirmeleri gereğini ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonuçlarının, öğrenciler ve öğretim elemanları arasında olumlu bir işbirliği ve etkileşim ortamına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to find out both the behaviors students expect from their teachers, and the frequency of behavioral expectation and observation by students and teachers. In order to realize the expected change in student behavior, the relationship between the three essential factors of educational institutions-teacher, student and curriculum-must be consistent. Otherwise, the lack of consistent interaction between these factors may cause difficulty in reaching the pre-determined goals. Creating a functional relationship between the factors requires the knowledge of features related to them. The subjects of this study are constituted by teachers and students at various departments of the Faculty of Science and Letters, Erciyes University, which already have graduates and which are about to have graduates for the first time. The data were collected through literature review and questionnaires, and analyzed according to different variables in teachers and students. In the analysis of the data, the techniques of frequency, percentage, means, t-test, and variance analysis were employed. Consequently, it appears that the teachers did not display the behaviors that they themselves considered ideal for a teacher when viewed in terms of student expectations, and the frequency at which teachers display them. The results show that the interaction between the teachers and the students is not at the expected level. On the other hand, the response of the teachers that they always use the expected behaviors might be interpreted as their consideration of themselves as“ideal teachers”; however, the responses of the teachers are not verified by the students, which shows that the teachers must revise their behaviors. It is hoped that the results of the study will contribute to a good cooperation and interaction between the teachers and the students. IV