Toplumsal değişim ve kuşaklararası ilişkiler (Kayseri örneği)
Social change and intergenerational relations (The example of Kayseri)
  1. Tez No: 515714
  2. Yazar: AYBENİZ SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Toplum düzenleri, varlıklarını devam ettirebildikleri sürece teknoloji – ideoloji sarmalı içinde, değişme ve gelişme gösterirler. Bu değişimle en ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara doğru yol alınmış, içinde bulunulan dönemin şartlarına göre bireysel davranışlar şekillenmiştir. Toplumsal değişim kavramı, ortaya çıkan yeni ihtiyaç ve problemler karşısında, toplumsal yapılarda ve insan ilişkileri ile davranış kalıplarındaki farklılaşmayı temsil etmektedir. Toplumsal değişmenin öznesi, sadece toplum değil aynı zamanda bireydir. Bireyi çevreleyen sosyal yapının, sosyal ilişkilerin, kurumların, kültürün değişmesiyle, bireysel roller değişir ve toplumun üyeleri mutlu, huzurlu ve güvenli hissedebilmek için buna uyum sağlamak zorunda kalır. Kısacası toplumsal değişim, bir anlamda bireysel değişmeyi temsil eder ve her yapıya nüfuz ettiği gibi toplumun en küçük kurumu olan aile içi ilişkileri de etkilemektedir. Aile içerisindeki her bireyin içine doğduğu toplumdaki hâkim değerler, kişisel istek, beklenti, ihtiyaç ve düşünceleri farklılaştırır. Bilhassa teknolojik gelişmeler sayesinde, sosyal ve kültürel yapıya nüfuz eden değişme, iki nesil arasında kişisel ve toplumsal değer yorumlamasını farklılaştıracak kadar hızlı ilerlemektedir. Yeni bir kuşakla beraber toplumun genel karakterinde meydana gelen değişmeler, gençler ve yaşlılar arasında uyuşmazlık, aile içi ilişkilerde çatışma yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı, toplumsal değişim kavramını sosyolojik temellerine odaklanarak irdeleyip, kuşaklar arası ilişkilere nasıl etki ettiğini ortaya koymaktır. Bu araştırmada, toplumsal değişim açısından kuşaklar arası çatışmaya sebep olan etkenleri ve ortaya çıkan problemleri tespit etmek, bilimsel veriler göz önünde bulundurularak genç ve yaşlı kuşağın beklentileri belirlenmek istenmiştir. Söz konusu çatışmanın yaşanmaması veya en aza indirilmesi için alınması gereken tedbirlerin neler olabileceği analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As long as their social structures can sustain their existence, technology - ideology is spiraling, changing and developing. This change led to the most developed societies from the most primitive societies and individual behaviors shaped by the conditions of the present period. The concept of social change represents the differentiation of social structures and behavioral patterns in relation to human relations in the face of emerging needs and problems. The subject of social change is not only society but also individual. The social role of the individual, the social relations, the institutions, the changing of the cultures, the individual roles change and the members of the society have to adapt to this in order to feel happy, peaceful and safe. In short, social change, in a sense, represents individual change and affects family relationships, which are the smallest institutions of society, as well as penetrating into every structure. Every individual in the family divides the values in the society in which they are born, personal desire, expectation, need and thought. Especially thanks to technological developments, the change that permeates the social and cultural structure is moving so fast that it will differentiate between the two generations of personal and social value interpretation. The changes that occur in the general character of society with a new generation, the conflict between young people and the elderly, create conflicts within family relations. The purpose of this research is to examine the concept of social change by focusing on its sociological bases and to show how it influences intergenerational relations. In this research, it is aimed to determine the factors causing the conflict between the generations in terms of social change and the emerging problems and to determine the expectations of the young and old generation considering the scientific data. It has been attempted to analyze what might be the measures to be taken in order to avoid or minimize crossing.