Hemşirelerin değerlendirmesiyle hastanelerin yönetişim iklim düzeylerinin belirlenmesi
Determining of governance climate levels of hospitals by the evaluating of nurses
- Tez No: 515731
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Klinik yönetişim iklimi, klinikte iletişim ve etkileşimin ön plana çıktığı ve sağlık hizmet sunumunun kalitesi için önemli olan bir yaklaşımdır. Araştırmada hemşirelerin değerlendirilmesi ile hastanelerin yönetişim iklim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Trabzon'daki kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan toplam 1845 hemşire oluştururken, örneklemi 315 hemşire oluşturmaktadır. Veriler, hemşirelerin demografik özellikleri ile ilgili bilgi formu ve Klinik Yönetişim İklimi Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada, hemşirelerin %52.1'i lisans/lisansüstü eğitime sahiptir ve %56.2'si kamu hastanelerinde çalışmaktadır. Hemşirelere göre hastanelerinin klinik yönetişim iklim puan 182.62±28.32 (min=60, max=300)'dir. Alt boyutlarda ise planlı ve entegre kalite geliştirme programı için 68.70±12.02, önleyici risk yönetimi için 31.41±6.22, suç ve ceza ortamı için 25.74±5.59, meslektaşlarla birlikte çalışma için 17.81±4.09, eğitim ve geliştirme fırsatları için 25.12±4.52, örgütsel öğrenme için 13.82±3.25'dir.
Özet (Çeviri)
Clinical governance climate is an important approach for communication and interaction in the clinic and for the quality of health care delivery. The aim of this research is to determine the governance climate levels of hospitals with the evaluation of the nurses. While the study population includes a total of 1845 nurses working in public, university and private hospitals in Trabzon, its sampling consists of 315 nurses. The data was collected by demographic information form related to nurses and the clinical governance climate scale. In the study, 52.1% of nurses have undergraduate/graduate education and 56.2% of them work in public hospitals. According to the nurses, the clinical governance climate score of the hospitals was 182.62 ± 28.32 (min=60, max=300). In the sub-dimensions, the score was 68.70 ± 12.02 for planned and integrated quality improvement program, 31.41 ± 6.22 for preventive risk management, 25.74±5.59 for crime and punishment environment, 17.81±4.09 for working with colleagues, 25.12 ± 4.52 for training and development opportunities, and 13.82±3.25 for organizational learning.