Neo-Selefilik ekolünün hadis-sünnet anlayışı (Reşîd Rızâ örneği)
Understanding of the neo-Salafiyya school's hadith-sunnah (Rasid Riza example)
  1. Tez No: 516885
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Çalışmamızın konusu, Neo-Selefilik Ekolünün Hadis-Sünnet Anlayışı'nın Reşîd Rızâ özelinde incelenmesidir. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, önemi, metodu ve kapsamı hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde konuyla ilgili kavramlar, Selefilik düşüncesinin tarihi gelişim süreci, Muhammed Reşîd Rızâ ve onun düşünce yapısı, İslâm düşüncesinde tecdîd ve ıslâh düşüncesinin tarihi arka planı ve Reşîd Rızâ'nın tecdîd ve ıslâh anlayışı hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci Bölümde; Reşîd Rızâ'nın hadislerin tedvin ve tesbiti, sahâbenin adâleti, Ebû Hureyre'nin hadisçiliği vb. Hadis Tarihi'ne dair konular ile hadis ve sünnetin tanımı, önemi, konumu, bağlayıcılığı, kısımları, zayıf ve uydurma rivâyetler, metin ve isnâd tenkidi vb. hadîs usûlüne dair konular Reşîd Rızâ özelinde incelenmektedir. Üçüncü Bölümde ise, Reşîd Rızâ'nın hadis-sünnet anlayışının isrâiliyyât, mucize, gaybî haberler, hilafet vb. çeşitli konulara yansımaları hakkında bilgiler verilmekte ve son olarak da hakkında tartışma bulunan rivâyetlerle ilgili tahlilleri ele alınmaktadır. Çalışmamız sonuç ve değerlendirme ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our work is the study of the Understanding of the Neo-Salafiyya School's Hadith-Sunnah in the context of Rashid Rida. Our work consists of entrance and three chapters. The introductory section provides information on the subject, purpose, method, and scope of our work. In the first chapter, the concepts related to the subject, the historical development process of Salafism, Muhammad Rashid Rida and his thought structure, the historical background of the idea of tajdîd and ıslâh in the thought of Islam, and the understanding of Rashid Rida's tajdid (renovation) and islah (improvement). In the second chapter; The tadwin and determination of the hadiths of Rashid Rida, the justification of the sahaba, the hadith of Abu Hurayra, and so on the subject of the Hadith History, the definition of the hadith and sunnah, its importance, its position, its binding, its parts, weak and conforming narrations, The subject of the tradition process is studied in the context of Rashid Rida. In the third chapter, the hadith-sunnah mentality of Rashid Rida is isrâ'iliyyât, miracle, reported attributes, caliphate etc. Information about the reflections on various topics is given and finally the analysis about the reports with discussions is being taken into consideration. Our study is completed with results and evaluation.