İngiliz analitik pozitivizmi: John Austin'in hukuk ve egemenlik teorisi
Analytical positivism in England: John Austin's theory of law and sovereignth
- Tez No: 51578
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN GÜRİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
TEZ ÖZETİ Furtun, Ayşen:“ingiliz Analitik Pozitivizmi: John Austin'in Hukuk ve Egemenlik Teorisi”Doktora Tezi. (Danışman: Prof.Dr.Adnan GÜRİZ) xvi + 139 s. Bu çalışmada ilkin pozitivist yaklaşımlara ilişkin yapısal bir model oluşturularak, bu modelin John Austin'in teorisine yerleştirilmesiyle aslında modelin proto-tipinin analitik pozitivist yaklaşımların İngiltere'deki gelişiminde Austin'in teorisinde görüldüğü belirtilmek istenmiştir. Buna göre hukuk“zorlayıcı bir düzen”olarak aklî süreçte olgunun anlamsal bağlayıcılığını ifade ederken, aklî bir düzenlemenin olgusal karşılığı da gene söz ko nusu düzenlemenin işlevi gereği somut hayatta gerçekleştirilmekte, ihlâl durumlarında da sistemin onarıcı, yaptırım mekanizmaları ikincil bir işlevi ortaya çıkarmaktadır. Sistemin gereği olarak her bir anlamsal çıkarım olgusal karşılıklarının da ilişkilendirilmesi ile anlamsal soyutlama sürecinde çeşitli çıkarımlara varlık kazandırırken sistem kav ramı belirginleşmektedir. Böylelikle anlamlarla somutlaşan aklî süreçte, aklî yeti, evrene ve insan doğasına, insan yaşamına ege menliği, sağlanan bilimsel düzen ve öngörülebilirlik ilegerçekleştirmektedir. Bu öngörülebilirlik bağlamında hukuk sis temi kendi kurumsal mekanizmaları ile yetkili organları aracılığıyla, belirlenen aklî davranış modellerinin (hukukun) ihlâli halinde toplumsal tabanından aldığı ortak zorlayıcılık yetki si ile bu toplumsal yapıyı (düzeni) sürdürebilmek amacıyla yaptırım mekanizmalarını harekete geçirmekte, böylelikle bu mekanizmalardan yoksun ahlak alanı, doğal hukuk görüşü ve dev letler hukuku gibi benzer alanlardan farklılaşmakta, kendi varlığını ortaya koymaktadır. Yetkili organlar hem sistemin öngördüğü kurumsal yapıları faaliyete geçiren hukuksal (teknik) organlar, hem de bu organların işlevinin olgusal şeklini gerçekleştiren, hukuk düzenine tâbi kişilerdir. Buna göre Austin de hukuk alanının bu diğer alanlardan farkını söz konusu hukuk sisteminin faaliyet (işlerlik) mekaniz ması olarak saptadıktan sonra bu faaliyetin güvencesinin hukuk organlarının ve kişilerin hukuk bilinci, aklî yetisi olduğunu be lirtmiştir. Bu yapısal modelin pozitivist yaklaşımlar bağlamında ilerletilmesi ile çağdaş pozitivist düşünürlerin de (Hart, Dwor- kin, Kelsen, Harris vb) hukukun varlığını aynı çerçevede açıkladıkları görülür. Bu açıklamanın teknik (hukuksal) ifadesi de hukuk sisteminin geçerlilik ve etkinlik sürecinin birlikte gerçekleşmesidir. SKİ» 'MMMTtf"N
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY Every legal activity can be traced back to an authoritative standart called the norm. The validity of the norm is realised by the rationale of the people to whom it is directed. Therefore the legal system composed of various norms identifying various so cial spheres of life is carried out in Austin's terminological add- ressment by the social intelligent being through its institutional (legal) structural organization. Human rationale figures the human intellect in certain conceptual forms facing the social phenomena bringing the higher aspects of the phenomenon and its conceptual counter (legal) -part into being hierarchially. By its conceptual metamorphosis we call the social phenomenon a le gally valid binding norm. The legal system too as an organic union with legal functional differentiation at institutional level is118 constructed metaphorically through the independent political society's sovereign will. The system's existence is tested against the legal adjudicational processes where individuals operate the constructed model by seeking their rights conferred by the model. Anti-rational reactions to the law that is the violations of its norms are checked and balanced by the authority of the com munity in its official capacity. So law is a coercive order. The aut horised organs have the power on behalf of the community aut horising them institutionally to inflict an evil in such violations as a breach of a promise (contract) or a delict, the commitment of a crime. Such potential coercion has been made known to the people of the community (the rule of recognition) through norms commanding, permitting and authorising certain beha viours as a sanctional reaction to an obligation.