Tungsten ve antimon oksit nanoparçacıklar temelli yeni bir kompozit elektrot kullanılarak ilaç örneklerinde parasetamolun voltametrik tayini
Voltammetric determination of paracetamol in pharmaceuticals using a novel composite electrode based on nanoparticles of tungsten and antimony oxide
- Tez No: 515790
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Parasetamolun saptanması için camsı karbon elektrotlarının çok duvarlı karbon nanotüpler, antimon oksit nanoparçacıklar ve tungsten nanoparçacıklar temelli tekrarlanabilir bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Modifiye elektrot 0.1 M pH 7.0 PBS içinde parasetamolün saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları 6.710-9 - 2.510-6 M aralığındaki parasetamolün derişimiyle doğrusal olarak artmaktadır. Saptama sınırı 2.1×10−9 M'dır. Önerilen yöntem, parasetamol tabletlerinde parasetamolün saptanmasına başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A reproducible voltammetric method was developed for the determination of paracetamol based on the modification of a glassy carbon electrodes with multi-walled carbon nanotubes, antimony oxide nanoparticles and tungsten nanoparticles. The modified electrode was used for the determination of paracetamol in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of paracetamol in the range of 6.710-9- 2.510-6 M. The detection limit was 2.1×10−9 M. The proposed method was successfully applied for the determination of paracetamol in parol tablets