Parotis bezi kitlelerinde ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin tanı değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnosis of ultrasonography and computerized tomography in parotis gland masses
  1. Tez No: 515820
  2. Yazar: LALE PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN ALAATTİN CANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Parotis bezi kitlelerinde ultrasonografi (US) ve bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularının benign-malign ayrımındaki rolünü araştırmak. Materyal Metod: Fizik muayene ile parotis bezinde kitle saptanan 45 hastaya US ve BT incelemesi yapıldı. US'de kitlelerin yeri (yüzeyel lob-derin lob), boyutu, konturu (iyi sınırlı (düzgün-lobüle), irregüler), ekojenitesi (anekoik, hipoekoik, izoekoik veya hiperekoik), eko yapısı (homojen veya heterojen) değerlendirildi. BT'de boyut, kontur (iyi sınırlı (düzgün-lobüle), irregüler), kontrast tutulumu (homojen, heterojen) değerlendirildi. Otuzdokuz olgu opere oldu ve histopatolojik tanı aldı. Altı olguya ince iğne biyopsisi sonrası histopatolojik tanı kondu. Bulgular: Kırk beş kitlenin 39'u (86,7%) benign, 6'sı (13,3) maligndi. Benign olan 39 kitlenin 28'i pleomorfik adenom, 5'i Warthin tümörü, 1'i kapiller hemanjiom, 1'i, dermoid kist, 1'i lipom, 2'si tüberküloz lenf adenit, 1'i granülomatöz lenf adenit tanısı aldı. Malign olan 6 olgunun 1'i adenoid kistik kanser, 2'si lenfoma, 1'i malign melanom, 1'i kondrosarkom, 1'i mukoepidermoid karsinom tanısı aldı. Benign lezyonların tümünde US'de ve BT'de düzgün veya lobüle kontur saptanmış olup lezyonlar iyi sınırlıydı. Lenfoma saptanan 2 olguda iyi sınırlı ve lobüle konturluydu. Malign olan 4 lezyonda US ve BT'de irregüler kontur izlendi. US'de pleomorfik adenomların %79'unda, Warthin tümörlerinin %40'ında, lenfomalı 2 olguda homojen eko yapısı saptandı. Pleomorfik adenomların %21'inde ve tüm malign kitlelerde heterojen eko saptandı. BT'de pleomorfik adenomların %92,9'unda, Warthin tümörlü olguların %40'ında, lenfomalı iki olguda homojen kontrastlanma saptanırken, Pleomorfik adenomların %7,1'inde, malign olan 4 olguda heterojen kontrastlanma izlendi. Warthin tümörlü 3 olguda kistik komponent izlendi. Sonuç: US ve BT parotis kitlelerinde benign-malign ayrımında ve lezyonların ayırıcı tanısında kullanılabilir. İrregüler kontur ve çevre dokulara invazyon maligniteyi düşündürmelidir. BT ile lezyonların yerleşim ve uzanımları US'ye göre daha iyi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the role of Ultrasonography (US) and Computed-Tomography (CT) in differentiating the benign and malign masses in the parotid gland. Material and Methods: Forthy-five patients with parotis gland mass lesions were examined with US and CT. US features of the partid masses including location (superficial-deep lobe), dimensions, margins (well defined (smooth-lobulated) or, irregular), echogenity (anechoic, hypoechoic, isoechoic or hyperechoic), echotexture (homogeneous or heterogeneous) were examined. Contrast enhancement (homogeneous, heterogeneous) contour (well-defined (smooth-lobulated irregular)) was assessed in CT. Thirty - nine cases were operated and diagnosed histopathologically. Six cases were diagnosed histopathologically after needle biopsy. Results: Forty-five of 39 (86.7%) mass lesions were benign, and 6 (13.3) were malign. Of the 39 benign lesions, 28 were diagnosed with pleomorphic adenoma, 5 with Warthin tumor, 1 with capillary hemangioma, 1 with dermoid cyst, 1 with lipoma, 2 with tuberculous lymphadenitis, 1 with granulomatous lymphadenitis. Of the 6 malignant cases, 1 had adenoid cystic cancer, 2 had lymphoma, 1 had malignant melanoma, 1 had chondrosarcoma, and 1 had mucoepidermoid carcinoma. All benign lesions had a smooth or lobulated contour in the US and CT and the lesions were well-defined. Lymphoma was well-defined and lobulated in the two detected cases. Irregular contour was observed in 4 malign lesions with both US and CT. Homogeneous echotexture was detected in 79% of pleomorphic adenomas, 40% in Warthin tumors, and in two cases with lymphoma. Heterogeneous echotexture was found in 21% of the pleomorphic adenomas and in all malignant masses. Homogeneous contrast enhancement was observed in 92.9% of pleomorphic adenomas, 40% in Warthin tumors, and 2 cases of lymphoma in CT. 7.1% of pleomorphic adenomas, and 4 cases of malignant masses showed heterogeneous contrast enhancement. Cystic component was observed in 3 cases with Warthin tumor. Conclusion: US and CT can be used in discrimination of benign and malignant parotid masses and differential diagnosis of the parotid gland lesions. Irregular contour and invasion into the surrounding tissues should suggest malignancy. The location and extent of lesions are better evaluated by CT than US.