Açık yüksek öğretime olan bireysel talebi etkileyen etkenlerin incelenmesi
The Investigation of the factors that affect the individual demand on the open university
  1. Tez No: 51582
  2. Yazar: KERİM KURNAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJLA TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Açık yükseköğretime olan bireysel talebi etkileyen etkenlerin incelenmesini konu alan bu araştırmada, açık yükseköğretim öğrencilerinin bireysel, toplumsal ve ekonomik özelliklerini betimlemek, açık yükseköğretimi tercih etme nedenleri ve bu öğrenimden beklenen yararlara ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu temel amaca bağlı olarak açık yükseköğretimin tercih edilme nedenlerine ve bu öğrenimden beklenen yararlara ilişkin öğrenci görüşlerinin cinsiyet, mezun olunan lise türü ve yaş değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı, ayrıca yine açık yükseköğretim görmekten dolayı öğrencilerin yapmış oldukları harcamalara ilişkin bilgilerin elde edilmesi, amaçlanmıştır. Araştırma“tarama modeli”esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya temel oluşturan veriler, 1995-1996 öğretim yılında Ankara'da bulunan açıköğretim kurslarına devam eden Anadolu Üniversitesi İşletme ve İktisat fakültelerinin birinci sınıf öğrencileri arasından tesadüfi olarak seçilen 400 öğrenci üzerinden toplanmıştır. Araştırmada toplanan verilerden sınıflamalı ölçeğe girenler frekans ve yüzde kullanılarak betimlenmiştir. Toplanan verilerden, açık yükseköğretimin tercih nedenleri ve beklenen yararlarına ilişkin olanlar sürekli ve aralık ölçeğinde kabul edildiğinden, aritmetik ortalama ile betimlenmiştir. Ayrıca, açık yükseköğretimin tercih nedenleri ve bu öğrenimden beklenen yararlara ilişkin öğrenci görüşlerini çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği“t-testi”ve“bir boyutlu varyans analizi”ile test edilmiştir. ııAraştırmada açık yükseköğretim öğrencilerinin çoğunluğunu kızlar, bekârlar, yaşlan 26'nın üzerinde olanlar ve kamu ya da özel bir kurumda orta veya alt düzey memur olarak çalışanlar oluşturmaktadır. Yine öğrencilerin çoğunluğunun sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerden geldikleri belirlenmiştir, öğrencilerin büyük bir kısmı yaptığı iş ile gördüğü öğrenimi ilgisiz görmektedir. Açık yükseköğretim çalışma ve Öğrenim yaşamını birlikte sürdürme olanağı verdiği için tercih edilmektedir. Araştırmada belirtilen diğer nedenler geçerli bulunmamıştır. Açık yükseköğretimden beklenen yararların başında kademe ve derece ilerlemesi alabilmek gelmektedir. Buna ek olarak üst makamlara yükselebilmek, ücret artışı sağlayabilmek, işe girebilmek ve iş değişikliği yapabilmek gibi yararlar önemli ölçülerde beklenmektedir. 111
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT The purpose of this research which comprises the investigation of factors affecting the individual demand for open university is to recognize individual, social and economical characteristics of the students in open university and to determine the reasons for preferring the open university as well as the students opinions concerning the benefits expected from this education system, Following this basic goal I aimed to obtain information on whether the student opinions for benefits expected from this education system, vary or not with respect to properties such as gender, type of highschool and age, and the expenditures of the individuals due to studying in such an education system. The research was based on the“general survey model”and the data supporting the research was acquired from a 400 random selected students amongst the students of first grade of Anadolu University Management and Economy Faculties which are attending the open education courses located in Ankara during the 1995-1996 education term. The data which is included in the classified measure is described by using frequency and percentage methods. The data concerning the preference reasons and expected benefits of open university is described by mean since they are deemed to be in continous and interval measure. In addition, the test as to whether the student opinions concerning the preference reasons and expected benefits demonstrate any difference according to various variable was performed by“t-test”and“one-way analysis of variance (ANOVA)”.141 The findings of this research exhibit that most of the open university students are girls, married people, people aged over 26 and middle and lower class employees working in public sector or a private company. The research also determined that the majority of the students believe that the education they are getting is not related with their jobs. The open university is being preferred as it makes it possible to maintain together both working and educational life. The other reasons indicated in the research were not considered as effective. Getting a rank and grade advancement comes the first out of the expected benefits from open university; moreover, benefits such as advancing to a higher position, obtaining increase in salary, finding a job or being able to change the job are some of the material expectations.