Kablosuz kampüs ağlarında dinamik VLAN yapılandırmasının ağ performans parametreleri üzerindeki etkisi
Examining the effect of dynamic VLAN configuration on network performance parameters in wireless campus networks
  1. Tez No: 515844
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH TARLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kablosuz ağında kullanıcıların tek bir kullanıcı adı ve şifre ile kampüsün her noktasından güvenli bir şekilde ağa dahil olabilmeleri amaçlanmıştır. Gezgin kullanıcıların ağa katılırken hangi yetkilere sahip olacağının belirlenebilmesi için kullanıcılar OpenLDAP veri tabanı içerisinde belirli bir düzene göre gruplandırılmıştır. Yapılan tanımlamalar ile her kullanıcı kablosuz ağa nereden bağlanırsa bağlansın kendisi için tanımlanan VLAN'dan IP adresi alması sağlanmıştır. Sanal yerel ağ anlamına gelen VLAN, IEEE 802.11Q standardıdır. Yerel ağ içerisinde çalışma grupları oluşturmak ve yerel ağı mantıksal alt ağlara bölmek için kullanılmaktadır. MSKÜ kablosuz ağında, kural tabanlı dinamik VLAN atamaları gerçekleştirilmiş ve ağda oluşan broadcast sayısı, bant genişliği, ağa dahil olan anlık kullanıcı sayıları ve alt ağlar güvenlik açısından incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda ağ güvenliğinde artış, ağda gerçekleşen broadcast sayısında azalma ve bant genişliğinde artış olmuştur. Ayrıca kablosuz ağ yönetimi açıdan esnek ve yönetilebilir bir yapı oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that users in the wireless network of Muğla Sıtkı Koçman University can safely join the network with a single user name and password at every point of the campus. Users are grouped according to a specific scheme within the OpenLDAP database so that mobile users can determine what authority they will have when joining the network. With this configuration, each user is able to get an IP address from the VLAN defined for the connection to where the user is connected to the wireless network. rule based dynamic VLAN architectures were carried out in the wireless network of MSKÜ bandwidth, the number of broadcasts and instant users included in the network were investigated and subnets were examined for security reasons. VLAN, which means virtual local area network, is referred to as the IEEE 802.11Q standard. It is used to create workgroups within the local network and to divide the local network into logical subnets. In this study, rule-based dynamic VLAN assignments were performed in the Muğla Sıtkı Koçman University wireless network and the effects on the network were examined. As a result of this study, it is expected that network security will increase, decrease the number of broadcasts in the network and increase the bandwidth. It is also aimed to create a flexible structure in terms of network management.