1-4 yaş arası çocuk sahibi annelerin ev kazalarını önlemeye yönelik uygulamalarının belirlenmesi
To identify safety measures of mothers of children aged between 1 and 4 against home accidents
- Tez No: 515845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin arasında kazalar giderek önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Bu çalışmada 1 – 4 yaş arası çocukların ev kazası geçirme sıklığını, ilişkili faktörleri ve ebeveynlerin ev kazalarını önlemeye yönelik bilgi ve davranışlarını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli, tanımlayıcı-analitik olarak yapılan çalışmamıza SBÜ Haseki SUAM Bağcılar Eğitim ASM'mize kayıtlı 495 çocuk arasından Aralık 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında merkezimize başvuran 223 çocuğun anneleri dâhil edilmiştir. Tarafımızdan hazırlanan anket formu yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Kişilerin sosyodemografik özellikleri, çocuğun ve ebeveynin ev kazası geçirme durumları ile ev kazalarını önlemeye yönelik uygulamaların bulunduğu anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Accidents among child deaths have become an increasingly important issue in developed and developing countries. In this study, we have aimed to identify the frequency of home accidents in children between 1 and 4 years of age, the related factors and the parents' knowledge and attitudes towards home accidents. Material and Method: In the study conducted in a prospective, single-center, descriptive-analytical way, out of 495 children registered in SBÜ Haseki SUAM Bağcılar Training ASM, the mothers of 223 children, who applied to our center between December 2017 and February 2018, have been included. The questionnaire prepared by us was filled out by talking face to face. A survey in which there are sociodemographic characteristics of people, home accident situations of child and parent as well as practices aimed at preventing home accidents. Data were analyzed by Mann Whitney U Test Chi Square Test with descriptive statistical methods in SPSS 15.0 program.