Miyokard enfarktüsü geçiren hastaların aleksitimik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the alexithymic characteristics of patients with myocardial infarction
- Tez No: 515918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, miyokard enfarktüsü geçiren hastaların aleksitimik özelliklerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde miyokard enfarktüsü tanısı ile yatmakta olan 211 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği-20”ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 toplam puan ortalaması 65.2±11.6; alt ölçek puan ortalamaları ise“duygularını tanımada güçlükte 18.4±7.1”;“duygularını söze dökmede güçlükte 16.5±3.3”ve“dışa dönük düşünmede 30.8±4.5”olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was performed as a descriptive study to determine the alexithymic characteristics and affecting factors of patients with myocardial infarction. The population of the study is consisted of 211 patients who were diagnosed as myocardial infarction in the Coronary Intensive Care Unit of Ahi Evren Chest Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. The patient's data have been collected with face-to-face interview technique by using“Patient Information Form”and“Toronto Alexithymia Scale-20”. The collected data were evaluated statistically by using the numbers, percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Analysis of Variance. The average score of Toronto Alexithymia Scale-20 for the patients who were enrolled in the study was 65.2±11.6; also the subscale score avarage which were determined as“Difficulty Identifying Feeling”,“Difficulty Describing Feelings”,“Externally-Oriented Thinking”were 18.4±7.1, 16.5±3.3 and 30.8±4.5 respectively.