Astaksantinin Aaeromonas hydrophila üzerine antibakteriyel etkisinin araştırılması
Investigation for antibacterial effect of astaxanthin on Aeromonas hydrophila
  1. Tez No: 515917
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE KORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı astaksantinin Aeromonas hydrophila üzerine antibakteriyel etkisinin araştırılmasıdır. A. hydrophila önemli bir balık patojenidir. Etken kültür koşullarında ciddi ekonomik kayıplara neden olur. Çalışmada hasta balıklar 2017 de Antalya ilindeki ticari bir alabalık işletmesinden temin edilmiştir. Ağırlığı 56-225 g, boyu 16.5-24 cm olmak üzere altı balık örneği ile çalışılmıştır. Çalışmada ticari astaksantin kullanılmıştır. Çalışmada izole edilen suşların antimikrobiyal duyarlılıkları standart disk difüzyon tekniği ile tespit edilmiştir. Çalışmada ampisilin, eritromisin, flumekuin, kanamisin, nalidiksik asit, oksalinik asit, kloramfenikol, trimetoprim, streptomisin, tetrasiklin ve sülfametaksazol kullanılmıştır. Astaksantinin antibakteriyel aktivitesinin tespiti için etanol, metanol, su, 2-propanol ve kloroform ile farklı solüsyonları hazırlanmıştır. Hasta balıklarda durgunluk, su yüzeyine yakın yüzme, iştahsızlık ve yem alımında azalma şeklinde davranışsal bulgular tespit edilmiştir. Dış bakıda balıklarda deri renginde koyulaşma, ekzoftalmi, karın kısmında şişkinlik, solgun solungaçlar, deride lezyonlar ile pul kaybı gözlenmiştir. İç bakıda balıklarda ağız içerisinde kanamalar, kas dokusunda kanama, karaciğerde solgunluk, böbreklerde erime tespit edilmiştir. Çalışmada 6 A. hydrophila suşu izole ve identifiye edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık test sonuçlarına göre, A. hydrophila suşlarının oksitetrasikline dirençli olduğu bulunmuştur. Astaksantinin kloroform çözeltisi etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research antibacterial effect of astaxanthin on Aeromonas hydrophila. A. hydrophila is an important fish pathogen. The agent causes serious economical losses under culture conditions. In the study, sick fish were taken from a commercial fish farm in Antalya in 2017. Six fish samples, weighing 56-225 g and 16.5-24 cm in height were studied. Commercial astaxanthin was used in the study. Antimicrobial susceptibility of the isolated strains in the study were determined by using standard disc diffusion technique. Ampicillin, erythromycin, flumequin, nalidixic acid, oxalinic acid, chloramphenicol, trimethoprim, streptomycine, tetracycline and sulfamethoxazole. To determine antibacterial effect of astaxanthin, different astaxanthin solutions were prepared by using ethanol, methanol, water, chloroform and 2-propanole. Behaviour findings such as lethargy, swim to water surface and anorexia were determined. Externally, darkening of the body colour, abdominal dropsy, exophthalmia, pale gills, lesions on the body surface and loss of scale. Internally, hemorrhagies within mouth, hemorrhagies on the muscle tissue, pale liver, enlarged spleen and lysis of the kidney were determined. In the study, six A. hydrophila strains were isolated and identified. According to the results of the antibiotic sensivity test, it was determined that A. hydrophila strains were resistance to oxytetracycline. It was found that the chloroform solution of astaxanthin was effective.