Febril konvülziyon geçiren hastaların beyin omurilik sıvılarında artmış HMGB-1 düzeyinin gösterilmesi
Demonstration of increased hmgb1 level in cerebrospinal fluid of patients WHO had febrile convulsions
  1. Tez No: 515926
  2. Yazar: MEHMET AKİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Febril Konvülziyon, gösterilmiş bir santral sinir sistemi enfeksiyonu ya da metabolik bir bozukluğun eşlik etmediği, ateşle tetiklenen nöbetler olarak tanımlanır. Febril konvülziyon çocukluk çağında en sık görülen nöbet tipidir ve sıklığı % 4-5 olarak bildirilmektedir. Ayrıca epilepsi nedeniyle tedavi alan yetişkin ve çocukların da % 15'inde geçirilmiş en az bir FK öyküsü vardır. Ateş ile tetiklenen inflamatuar süreç ve salınan proinflamatuar sitokinler febril konvülziyon etiyopatogenezinde son yıllarda önem kazanmıştır. Bu sitokinlerin en önemlileriden biri olan HMGB1 molekülünün artmış düzeyleri nöbet süresinin uzaması, nöbetin tekrarları ve ileriki dönemde epilepsi gelişimi ile ilişkili olabileceğini düşündüren çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda 6 ay ile 6 yaş arası febril konvülziyon geçiren hastaların beyin omurilik sıvısında HMGB-1 düzeyinin yükseldiğini göstermeyi amaçladık. Nisan 2016 - Nisan 2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine febril konvülziyon nedeniyle başvuran 40 hasta ile aynı yaş grubunda febril konvülziyon harici çeşitli yakınmalar nedeniyle BOS örneği alınmış 45 gönüllü kontrol grubu olarak çalışmamıza dahil edildi. Febril konvülziyon geçiren grup ile kontrol grubunun BOS HMGB 1 düzeyi kıyaslandığında febril konvülziyon geçiren hastaların BOS HMGB 1 düzeyinin artmış olduğu görüldü (p: 0,001). Ayrıca alt gruplar ayrı ayrı kıyaslandığında ortalama BOS HMGB 1 düzeyi en yüksek ortalama 3363,9 pg/ml ile komplike FK geçiren grup olduğu görüldü. Komplike FK geçiren hastalardaki bu artış, tüm alt gruplara göre anlamlı düzeyde bulundu. FK geçiren hastaların geçirmiş oldukları nöbet sayıları ve nöbet süreleri ile BOS HMGB 1 düzeyleri kıyaslandığında; her iki değişken için de istatistiksel olarak anlamlı pozitif koreleasyon saptandı. Araştırma sonucunda FK geçiren hastaların BOS HMGB 1 düzeyi yüksek olarak saptanmış olup, bu yükseklik aynı zamanda nöbet tekrarı ve nöbet süresi ile de ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın gelecekte epilepsi gelişebilecek hastaların belirlenmesine, nöbet nükslerinin öngörülebilmesine ve bu hastaların nöbet kontrolüne katkıda bulunabilecek yeni tedavi seçeneklerine ışık tutacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions are defined as seizures triggered by a fever that are not associated with central nervous system infection or metabolic disorder. Febrile convulsions are the most common types of seizures in childhood and their frequency is reported to be 4-5%. In addition, 15% of adults and children receiving treatment for epilepsy also have at least one febrile convulsion history. The inflammatory process triggered by fever and released proinflammatory cytokines have gained importance in the etiopathogenesis of febrile convulsions in recent years. There are studies that set us thinking that increased levels of HMGB1, one of the most important of these cytokines, may be related to prolongation of seizure duration, recurrence of seizures, and the development of epilepsy in the future. In our study, we aimed to show that the HMGB1 level had increased in cerebrospinal fluid of patients between 6 months and 6 years of age who had febrile convulsions. Between April 2016 and April 2018, 40 patients who were applied to Akdeniz University Medical Faculty Hospital due to febrile convulsions and 45 volunteers of the same age group from whom cerebrospinal fluid (CSF) samples were taken due to various complaints other than febrile convulsion were included as a control group in our study. When the CSF HMGB1 level of the group who had febrile convulsions was compared with that of the control group, it was observed that the CSF HMGB1 level of febrile convulsion patients was increased (p: 0.001). In addition, when the subgroups were compared separately, it was seen that the mean CSF HMGB1 level of the group who had complex febrile convulsions was the highest with an average of 3363.9 pg/ml. This increase in patients with complex febrile convulsions was found to be at a significant level according to all subgroups. When the number of seizures and seizure duration of the patients who had febrile compulsions and the CSF HMGB1 levels were compared, a statistically significant positive correlation was found for both variables. According to the research result, the CSF HMGB1 level was found high in patients who had febrile compulsions, and this high level was also found related to seizure recurrence and seizure duration. We are of the opinion that this study will shed light on the determination of the patients who may develop epilepsy in the future, prediction of seizure recurrences and new treatment choices that may contribute to seizure control of these patients.