Basit febril konvülziyon ve komplike febril konvülziyon geçiren hastalarda nöroprotektif olan gelsolin ve apelin-13 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of neuroprotective gelsolin and apelin-13 levels in patients with simple febrile convulsions and complicated febrile convulsions
- Tez No: 690558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAÇAR BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Febril nöbetler çocukluk çağında en sık görülen nörolojik bozukluktur. Basit ve komplike nöbet olarak iki gruba ayrılır, febril status ise komplike nöbetin bir alt grubudur. Viral ve bakteriyel patojenler, bazı aşılar ve pozitif aile öyküsü, ateşli nöbetlere yatkınlık oluşturabilir. Çoğu iyi huyludur, kendi kendine sonlanır, fakat kompleks ve uzun süreli nöbetlerin hipokampal meziyotemporal skleroza ve kompleks parsiyel epilepsiye yol açtığı ileri sürülmüştür. Gelsolin, aktin filamanına bağlanan, kalsiyum bağlayan bir proteindir. Merkezi sinir sisteminde (MSS) hücre içi kalsiyumu stabilize ederek, nöronları apopitozdan koruduğu gösterilmiştir. Apelin-13 ve apelin reseptörü, kalp, beyin, böbrek gibi birçok dokuda bulunur. MSS korteksinde, hipokampus, talamus ve serebellumda izolen edilen Apelin-13'ün, nörofizyolojik rolleri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, basit ve komplike konvülziyon geçiren hastalardaki Apelin-13 ve Gelsolin düzeylerini kontrol grubu ile kıyaslayıp, bu proteinlerin düzeylerindeki sapmanın, nöbet etiyopatogenezi ile ilişkisini aydınlatmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, kliniğimize basit febril konvülziyon (BFK) ile başvuran 47, komplike febril konvülziyon (KFK) ile başvuran 51 hasta ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 50 sağlıklı çocuk dahil edildi. Bulgular: 98'i hasta, 50'si kontrol olmak üzere 148 çocuk çalışmaya alındı. Febril konvülziyon (FK) geçiren hastaların 47'si basit, 51'i KFK ile başvurdu. BFK ile başvuran hastaların ortalama yaşı 12 ay, KFK ile başvuran hastaların ortalama yaşı 24 ay olarak bulundu. BFK ile başvuran hastaların %91,5'unun, KFK ile başvuran hastaların %66,7'sinin başvurun anındaki ilk nöbetiydi (p=0.004). KFK grubunda ebeveynde FK öyküsü, BFK grubuna göre yüksekti (%21,3'e, %45,1, p=0.018).
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile seizures are the most common neurological disorder in childhood. It is divided into two groups as simple and complicated seizures, and febrile status is a subgroup of complicated seizures. Viral and bacterial pathogens, some vaccines, and a positive family history may predispose to febrile seizures. Most are benign, self-terminating, but it has been suggested that complex and prolonged seizures lead to hippocampal mesiotemporal sclerosis and complex partial epilepsy. Gelsolin is a calcium-binding protein that binds to the actin filament. It has been shown to protect neurons from apoptosis by stabilizing intracellular calcium in the central nervous system (CNS). Apelin-13 and its receptor are found in many tissues such as the heart, brain, and kidney. Apelin-13, isolated in the CNS cortex, hippocampus, thalamus and cerebellum, is thought to have neurophysiological roles. The aim of this study is to compare Apelin-13 and Gelsolin levels in patients with simple and complicated convulsions with the control group, and to elucidate the relationship between the deviation in the levels of these proteins and the etiopathogenesis of seizures. Materials and Methods: The study included 47 patients admitted to our clinic with simple febrile convulsion (CFC), 51 patients admitted with complicated febrile convulsion (CFC), and 50 healthy children without any health problems. Results: A total of 148 children, 98 of whom were patients and 50 were controls, were included in the study. Of the patients who had febrile convulsions (FC), 47 presented with simple and 51 with CFC. The mean age of patients presenting with CFC was 12 months, and the mean age of patients presenting with CFC was 24 months. It was the first seizure at the time of admission in 91,5% of the patients presenting with CFC and 66,7% of the patients presenting with CFC (p=0.004). In the CFC group, parental history of FC was higher than in the CFC group (21,3%, 45,1%, p=0.018).