Tip ıı diyabetli bireylerde visseral adipozite indeksi ile serum ve diyetsel magnezyum düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Correlation between visceral adiposity index and serum and dietary magnesium levels in type ii diabetes patients
  1. Tez No: 515930
  2. Yazar: NEBİLE DERTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı Tip II Diyabetli bireylerde visseral adipozite indeksinin serum ve diyetsel Mg düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Polikliniğine başvuran 19-65 yaş arası Tip II DM'li 64 kadın, 32 erkek toplam 96 birey dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere demografik bilgilerini, genel sağlık durumlarını ve yaşam tarzı alışkanlıklarını sorgulayan anket formu uygulanmış, 3 günlük besin tüketim kaydı, antropometrik ve biyokimyasal ölçümleri alınmıştır. Çalışmamızda VAİ ile serum Mg (p=0.933) ve diyetsel Mg (p=0.378) düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p > 0,05). Araştırmaya katılan bireylerin VAİ ortalamaları 4.33 ±5.07'dir. Kadınların VAİ ortalaması erkeklere oranla daha yüksek bulunmuştur (p=0.001).
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the correlation between VAI and serum and dietary Mg levels in Type-II Diabetes patients. The population consists of 96 Type-II DM patients (aged 19 to 65; 64 female, 32 male) who admitted to the Diabetes Polyclinic of İstanbul Ümraniye Training and Research Hospital. Participants completed a survey inquiring demographics, general health, lifestyle choices. 3-day diet records, anthropometric and biochemical measurements were taken. There was no statistically significant difference between VAI and serum Mg (p=0.933) or dietary Mg (p=0.378) levels (p>0.05). Average VAI was found to be 4.33±5.07. Average VAI was higher in female compared to male (p=0.001).