Tip 2 diyabeti olan premenopoz ve postmenopoz dönemdeki kadınlarda diyet toplam antioksidan kapasitesinin kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi
The relationship between dietary total antioxidant capacity and cardiovascular disease risk in premenopausal and postmenopausal women with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 927634
  2. Yazar: GÜLSÜM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabeti olan premenopoz ve postmenopoz dönemdeki kadınlarda diyet toplam antioksidan kapasitesinin kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisini değerlendirmek amacı ile yürütülmüştür. Araştırmaya, Bayburt Devlet Hastanesi ve Bayburt 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, 40-65 yaş aralığındaki tip 2 diyabetli 206 kadın dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere konuya ilişkin anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Anket formu; bireylere ait sosyodemografik bilgileri, sağlık durumunu, beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümleri, besin tüketim sıklığını, geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydını ve bazı biyokimyasal bulguları içermektedir. Kadınlarda kardiyovasküler hastalık riski, trigliserit/glukoz indeksi, viseral adipoz indeksi, Castelli Risk İndeksi Ⅰ ve Ⅱ, Aterojenik Plazma İndeksi ve Framingham Risk Skoru ile değerlendirilmiştir. Diyet toplam antioksidan kapasitesi ise Demir İyonu İndirgeyici Antioksidan Potansiyeli (FRAP), Toplam Radikal Yakalayıcı Antioksidan Parametre (TRAP), Trolox Eşdeğer, Antioksidan Kapasite (TEAC) ve Oksijen Radikali Soğurma Kapasitesi (ORAC) veri tabanları kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %38,8'i premenopoz dönemde, %61,2'si postmenopoz dönemdedir. Postmenopoz dönemdeki kadınların yaş ortancası 57,0 (45,0-64,0) yıl, premenopoz dönemdeki kadınların ise 46,0 (40,0-53,0) yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between dietary total antioxidant capacity and cardiovascular disease risk in premenopausal and postmenopausal women with type 2 diabetes. A total of 206 women aged 40–65 years, who visited Bayburt State Hospital and Bayburt No. 1 Family Health Center, were included in the study. A questionnaire related to the subject was administered face-to-face by the researcher to the individuals participating in the study. The questionnaire encompassed sociodemographic information, health status, eating habits, anthropometric measurements, frequency of food consumption, a 24-hour food consumption recall, and biochemical findings of all participants. Cardiovascular disease risk in women was assessed using the Triglyceride/Glucose İndex, Visceral Adiposity Index, Castelli Risk Index I and II, Atherogenic Plasma Index, and Framingham Risk Score. Dietary total antioxidant capacity was calculated using the Ferric Reducing Antioxidant Power (FRAP), Total Radical-Trapping Antioxidant Parameter (TRAP), Trolox Equivalent Antioxidant Capacity (TEAC), and Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) databases. Among the women participating in the study, 38.8% were in the premenopausal phase, and 61.2% were in the postmenopausal phase. The median age of postmenopausal women was 57,0 (45,0–64,0) years, and 46,0 years (40,0–53,0) in premenopausal women.