Ilgaz Dağı kış turizm merkezi ziyaretçilerinin motivasyon ve memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi
Determining of motivation and satisfaction level of the visitors coming to Ilgaz Mountain ski resort
- Tez No: 468536
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dağlar, her mevsimde farklı rekreasyonel etkinliklerin yapıldığı önemli turizm alanları arasındadır. Bu etkinlikler içinde dağcılık ve kış turizmi öne çıkmaktadır. Ilgaz Dağı doğal özellikler bakımından içinde bir milli parkı barındıran dağlık bir alan olmanın yanı sıra aynı zamanda Türkiye'deki önemli kış turizmi merkezlerinden birisidir. Bu araştırmanın amacı, Ilgaz Dağı Kış Turizm Merkezi'ne gelen ziyaretçilerin motivasyonlarının ve turizmdeki memnuniyet düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma“mixed method”deseni ugulanarak yapılmıştır. Alanda 2014 yılında, kış turizminin aktif olduğu dönemde tesadüfi örnekleme yöntemi ile 110 ziyaretçiye yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve betimsel olarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, gelen ziyaretçilerin %41,3'ünün Ilgaz Dağı'nı rekreasyonel amaçlarla günübirlik ziyaret ettiği, %58,7'sinin ise farklı sürelerle konaklama yaptığı belirlenmiştir. Gelenlerin %36,7'si kamu çalışanı, %28,4'ünün lisans, %35,8'inin lisansüstü eğitime sahip olduğu görülmüştür. Kış sporları için yetersiz altyapı, kayak pistinin küçük oluşu, kayak sporları dışında alanda sosyal faaliyet eksikliği katılımcıların alana ilişkin belirttiği eksikliklerdir.
Özet (Çeviri)
Mountains are considered to be of those areas where different recreational activities are held each season. Mountaineering and winter tourism are prominent in these activities. Ilgaz Mountain is not only national park area which has scenic beauty and highland but also an important winter tourism destination in Turkey. The aim of the study is to determine motivation and satisfaction level of the visitors coming to the destination. The mixed method research technique was employed in the study. Questionnaires were administered to 110 visitors (selected via random sampling method), coming to the destination in winter season 2014. The data were analyzed and interpreted descriptively. According to the results of the study, 41,3% of visitors have come with excursion(one-day) recreational aim. 58,7% of the visitors have been manifested to accomodate in different periods of time. It has been noted that those who have visited the area are public servants (36,7%), and 28,4% of the visitors are undergraduate and 35,8% are postgraduate. They state that there are insufficient infrastructures for winter sports such as the size of the ski run which is too small for professional skiiers, lack of social activities except ski sports.