Adana Şer'iyye sicillerine göre 1150-1160/1737-1747 yılları arasında Adana'nın sosyo-ekonomik yapısı
- Tez No: 51596
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİMİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bulunduğu konum itibariyle her zaman jeopolitik bir öneme sahip olan Adana ili tarih boyunca pekçok medeniyete şahitlik yapmıştır. Adana, Osmanlı egemenliğine girdikten sonra 1867 yılında Eyalet olmuştur. Ele aldığımız 1150-1160/1737-1747 yıllan arasında Sancak olan Adana zanâtkârlarıyla, ticaretiyle, reâyasıyla canlı bir sosyo ekonomik hayat arzetmektedir. Osmanlı toplumunun bir parçası olan Adana toplumu sosyal hayat bakımından Türk toplum hayatının özelliklerini, örf, âdet, gelenek ve kültür normlarını canlı bir şekilde yaşatmaktadır. Yerleşim birimlerinin özelliğine göre genelde şehir ve köy hayatı şeklinde iki ayrı hayat tarzı görülmektedir. Bu bakımdan köy ekonomisi orman, tarım ve hayvancılığa bağımlı iken; şehir ekonomisi ticaret, sanat ve el emeğine dayanmaktadır. Adana şehir ekonomisinde canlı bir ticaretin ve gelişmiş örgütlü esnaf teşkilatlarının varlığım müşahade ediyoruz. Bu dönemde rastladığımız dikkat çekici bir uygulama da devletin sık sık buyruklarla halkın yaşam standardını koruyucu, ihtikârı önleyici narhlar koymasıdır.
Özet (Çeviri)
Adana is a important city interms of its geopolitics characters, It has been testified a lot of civilizations for all years. When Adana was been conquested by Ottoman Empire, It has been state in 1867. Adana was a Sanjak from 1737 to 1747 year (1150- 1 160 the year of the hegira ). During this period Adana had active city in terms of commerce, peoples, craftsman and social-economic life. Adana people, a part of Ottoman Turkish society, has been exepriencing the Turkish way of living through preserving its legends, customs literature, traditions and cultural heritage. Accordig to the characteristics of settlemend areas, there are two types of way of living: city life and village life.. In this context, while the village life depends on forestry, agriculture and stockbreeding, city life depends on trading, arts and handicrafts. If we study Adana according to economy, we look that there were a rich commerce and advanced chamber of commerce. During this period, goverment had made rules in order to protect life standart and it had made officially fixed price to prevent lawless profit. 114