Religion and discourse in the age of turbulence: post-9/11 American novels
Türbülans çağında din ve söylem: 11 Eylül sonrası Amerikan romanları
  1. Tez No: 515961
  2. Yazar: NECMİYE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN BANU OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
11 Eylül sonrasında ABD toplumunda tecrübe edilen korku, endişe ve belirsizlik durumu, bu dönemin türbülans çağı olarak adlandırılmasına olanak vermektedir. Terörle özdeşleştirilerek, türbülans çağının sorumlusu olarak görülen İslam dini ve Müslümanlar hakkında genel olarak olumsuz bir algının oluştuğu gözlemlenmektedir. Söylemlerin değiştirici ve dönüştürücü gücünün yadsınamayacağı gerçeğinden hareketle, 11 Eylül saldırıları sonrasında üretilen ve sürekli yeniden üretimi yapılan İslam dini ve Müslümanlar hakkındaki olumsuz söylemlerin toplumsal etkisi önemli olmaktadır. Toplumsal olanın birer izdüşümü olarak kabul edilebilen romanlar, sosyolojik metinler olarak değerlendirildiğinde söylemlerin üretimi için elverişli bir imkân ortaya koymaktadırlar. İslam dini ve Müslümanlar üzerinden üretilen özellikle olumsuz söylemler, 11 Eylül sonrası dönemde yazılan romanlar içerisinde kendilerine yer bulmakta ve böylece romanlar bu tür söylemlerin yeniden üretildiği sosyolojik araçlara dönüşmektedirler. Bu çalışmada, 11 Eylül sonrasında yazılan romanlar içerisinden beşer yıl arayla yayınlanan Terrorist (2006), The Submission (2011) ve All We Have Left (2016) adlı romanlar incelenerek, yazarların İslam ve Müslümanlar hakkında ürettikleri söylemler, söylem ve içerik analizlerinden faydalanılarak ortaya çıkarılmaktadır. Bu söylemlerin nitelikleri, okuyucu yorumları örneğinde toplumda nasıl yankı buldukları ve geçirdikleri değişiklikler tahlil edilmektedir. Bu tahlil sonucunda, incelenen romanlarda Oryantalist söylemlerin yeniden üretildiği, korku ve tekinsizlik durumuyla özdeş türbülans çağını besleyen söylemlerin üretildiği, bu söylemlerin toplumsal etkisi okuyucu yorumları örneğinde yadsınamasa da bu konuda daha ayrıntılı çalışmalara gereksinim olduğu ve 11 Eylül sonrasındaki on beş yıllık süre içerisinde kısmi değişiklikler hariç olumsuz söylemlerin süregeldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fear, anxiety and uncertainty experienced in U.S. society after 9/11 allows this period to be called the age of turbulence. Associated with terrorism, it appears that generally, a negative perception of Islam and Muslims is formed, the two seen as responsible for the age of turbulence. The fact that the changing and transformative power of the discourses cannot be denied, the social influence of negative discourses about Islam and Muslims produced and constantly reproduced after the 9/11 attacks is important. When evaluated as sociological texts, novels that can be considered as projections of the society are providing a convenient means to produce discourses. Negative discourses in particular that are produced through Islam and Muslims find their place in novels written after 9/11, and novels are transformed into sociological tools in which such discourses are reproduced. In this study, the novels Terrorist (2006), The Submission (2011) and All We Have Left (2016), which were published every five years among the novels written after 9/11, are examined and the authors' discourses about Islam and Muslims are revealed using the discourse and content analyses. These discourses' qualifications, how they have echoed in the society in the case of reader reviews, and the changes they are experiencing are being analyzed. As a result of this analysis, it is seen that, in the novels studied, Orientalist discourses are reproduced, discourses that nurture the age of turbulence which is equated with the states of fear and uncertainty are produced, although the social influence of these discourses cannot be ignored in the case of the reader reviews, further studies are required in this respect and the negative discourses continue in this fifteen-year period with the exception of partial changes.