İsveç ve Türkiye'de erken çocukluk dönemi politikalarının eğitim programlarına yansımaları
Early childhood policies of reflections on the curricula in sweden and Turkey
- Tez No: 515962
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNKAR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İsveç ve Türkiye'de erken çocukluk dönemi politikalarının eğitim programlarına yansımalarının incelenmesinin amaçlandığı bu araştırma nitel araştırma desenlerinden bütüncül çoklu durum desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; farklı kaynaklar tarafından farklı zamanlarda üretilmiş dokümanların analizine imkân tanıyan doküman inceleme yöntemi ile elde edilmiştir. İsveç'te Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'na bağlı faaliyet gösteren Ulusal Eğitim Ajansı resmi internet sitesinde yer alan erken çocukluk eğitimi programları ve diğer resmi sitelerde yer alan erken çocukluk dönemi politika belgeleri; Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü arşivlerinden elde edilen erken çocukluk eğitimi programları, diğer resmi internet sitelerinden elde edilen erken çocukluk dönemi politika belgeleri araştırmanın veri setini oluşturan başlıca birincil dökümanlar arasında yer almıştır. Eğitim alanında uluslararası yayın yapan UNESCO, OECD, Eurydice raporları ve konuyla ilgili kitap, araştırma, makale vb. belgeler ise araştırmanın veri setini oluşturan ikincil dokümanlar olarak belirlenmiştir. Araştırmada İsveç'te erken çocukluk dönemi hizmetlerine yönelik politikaların; genellikle toplumsal cinsiyet eşitliğini, kadının iş yaşamına katılımını, çocuk haklarının tesis edilmesini ve çocuğun yaşam boyu öğrenmelerini sağlayacak şekilde belirlendiği görülmüştür. Türkiye'de ise bu dönem politikalarının genellikle çocuklarının gelişimlerinin ve öğrenmelerinin destekleyecek şekilde geliştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'de erken çocukluk dönemine yönelik geliştirilen politikaların; toplumsal, ekonomik temellerinin ve gerekçelerinin İsveç'teki kadar güçlü bir şekilde ifade edilemediği görülmüştür. Ülkeler arasındaki politika farklılıklarının; programların tarihi gelişiminde, programların kapsadığı yaş aralıklarında, programların yapısında, farklı zamanlarda geliştirilen eğitim programlarının birbirleriyle olan benzerliğinde ve hatta programın kendi içinde gösterdiği tutarlılıkta etkili olduğu görülmüştür. Programların genel ve özel hedeflerinin ülkelerin sosyo-politik bağlamlarından etkilendiği ulaşılan bir diğer sonuçtur. Son olarak ülkeler arasında eğitim programlarının geliştirilmesini sağlayan politika araçlarının da genellikle birbirinden farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the reflections of early childhood policies on the curricula in Sweden and Turkey. This study was conducted by using holistic multiple case design. The study data collected allowing analysis of documents produced by different people and institutions at different times. The primary documents reviewed for the current study are early childhood curriculum and policy documents on the official website of the National Agency for Education affiliated to the Ministery of Education and Research and other official website in Sweden, along with the early childhood curriculum and policy documents obtained from the archives of the Board of Education and General Directorate of Support Services affiliated to the Ministry of National Education in Turkey. Secondary documents reviewed for the this study are UNESCO, OECD, Eurydice reports and international publications regarding the research topic such as books, research studies, articles etc. The findings of the study indicated that in Sweden early childhood policies were mainly based on gender equality, women's participation in workforce, ensuring children's rights and providing lifelong learning for children, while in Turkey these policies were mainly based on the importance of supporting children's learning and development. The social and economic arguments and justifications of these aforementioned policies in Turkey were not clarified as satisfactorily as in Sweden. The policy differences between these two countries have been influential in the historical development of the curriculum, at the ages covered by the curriculum, in the curriculum structure, in the similarity of each curriculum developed at different times and even in the consistency within the curriculum itself. Another finding was that the goals and objectives of the curriculum are influenced by countries' own socio-political contexts. Finally, the study showed that in the development process of the curricula policy tools varied across countries.