Anterior kommunikan arter ve anterior kommunikan arter ile ilişkili anterior sistem anevrizmalarında ''morfolojik ve hemodinamik faktörlerin'' anevrizma rüptürü ile ilişkisi
- Tez No: 515978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İntrakraniyal anevrizma oluşumu ve rüptüründe etyoloji hala belirsizliğini korumakla beraber, multifaktöryel bir etkileşim olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı AKomA ve AKomA ile ilişkili anevrizmaları lokalizasyona spesifik değerlendirmek morfolojik ve hemodinamik parametrelerin anevrizma rüptürü ile olan ilişkisini belirlemektir. Bu çalışmada AKomA ve AKomA ile ilişkili anterior sistem anevrizması olan 114 hastada hasta ilişkili 5 faktör (cinsiyet, yaş, DM, HT, ortalama hematorit değerleri ), DSA ve 3D görüntülerden anevrizma ilişkili 10 faktör ( boyut, boyun genişliği, aspect ratio, ortalama parent arter çapı, size ratio, inflowangle, anevrizma anjio mimarisi ,anevrizma morfolojik özelliği, anevrizma kubbe yönü, eşlik eden ASA A1 segment aplazisi veya hipoplazisi ) rüptüre ve rüptüre olmayan anevrizması olan gruplarda incelendi. İntrakraniyal anevrizma rüptürü ile anevrizma büyüklüğüne göre yapılan (7 mm) gruplar arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,962). Anterior kominikan arter anevrizmalarında rüptüre ve rüptüre olmayan anevrizması olan gruplar arasında aspect ratio oranların anevrizma rüptürüyle anlamlı ilişkisi izlenmemiş olmakla beraber rüptüre anevrizması olan grupta daha yüksek ortalama aspect ratio oranları izlenmiştir (p=0,598). Ayrıca daha büyük size ratio oranları anevrizma rüptürüyle ilişkili bulunmuştur (p=0,043).
Özet (Çeviri)
The etiology of intracranial aneurysm formation and rupture is still considered to be a multifactorial interaction, while still remaining uncertain.The purpose of this study is to determine ACOMA and ACOMA related aneuysms according to localization and and the relationship between rupture risk and morphologic -haemodynamic parameters In this study, in 114 patients with ACOMA and ACOMA related anterior system aneurysm , there were 5 patient related factors (sex, age, DM, HT, mean hematocrit values); 10 factors related to aneurysm from DSA and 3D images (size, neck width, aspect ratio, mean parent artery diameter, size ratio, inflow angle, aneurysm' angiographical arhitecture, morphologic properties of aneurysm , aneurysm dome orientation, concomitant ACA A1 segment aplasia or hypoplasia) were studied in groups with ruptured and non-ruptured aneurysms. There was no significant relationship between intracranial aneurysm rupture and the aneurysm size ( 7 mm) (p = 0.962). In the anterior communicating artery aneurysms, the aspect ratio were not significantly associated with aneurysm rupture in ruptured and unruptured aneurysm groups but the ruptured aneurysm group had higher mean aspect ratio ratios (p = 0.598).