Acil servise başvuran 65 yaş üzeri travma hastalarında revize travma skoru'nun değerlendirilmesi
Evaluation of revised trauma score in 65-year-old trauma patients admitted the emergency service
  1. Tez No: 515993
  2. Yazar: SEDA FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN KURTOĞLU ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Acil servis doğası itibariyle travmaların ilk karşılandığı ve ilk tıbbi bakımlarının yapıldığı sağlık birimidir. Travma geniş bir olay örgüsünü tariflemektedir fakat belli hasta gruplarında daha hassas bir durumu tarif eder. Geriatrik popülasyonda yaş ile değişen fizyoloji ile birlikte travmaya verilen vücut yanıtı da değişmektedir. Geriatrik hasta popülasyonunda travma algoritmaları bu değişen fizyolojiden kaynaklı daha büyük önem arz etmektedir. Planladığımız çalışma ile geriatrik hasta popülasyonu ile revize travma skoru arasındak ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01/12/2017- 31/05/2018 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran geriatrik hastalardan travması olanlar dahil edilmiştir. Hastaların bilinç durumu, tansiyonu, solunum sayısı, yaşı, cinsiyeti, geliş semptomu, nereden geldiği, diğer demografik özellikleri, ek hastalıkları, hastaneye yatış durumu ve sonlanımları ile revize travma skorları kayıt altına alınıp incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 229 hasta dahil edildi. Çalışma hastalarının 153' ü (%66,8) kadın, 76' sı erkek (%33,2) idi. Tüm hastaların yaş ortalaması 79±8 (ortanca yaş 79; 65-99 aralığında) idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Emergency service is the health unit where the traumas are first met and first medical care is applied. Trauma describes a wide range of events, but it describes a more delicate condition in certain patient groups. In the geriatric population, body response to trauma changes as well as age-altering physiology. Trauma algorithms in geriatric patient populations are of greater importance due to this changing physiology. We studied the relationship between the geriatric patient population and the revised trauma score. Materials and Methods: In this study, traumatized patients were investigated in the Emergency Service in Yildirim Beyazit University, Ankara Atatürk Education and Research Hospital between the dates of 01/12 / 2017 and 31/05/2018. The patients' consciousness, blood pressure, number of respiration, age, sex, arrival symptom, where they came from, other demographic features, additional diseases, hospitalization status and outcomes and revised trauma scores were recorded. Findings: This study included 229 patients. 153 of study patients were female (66.8%), and 76 of them were male (33.2%). The mean age of the patients was 79 ± 8 (median age = 79, range = 65-99).