Ampute futbolcularda stabilizasyon egzersizlerinin performans üzerine etkisi
The Effects of stabilisation exercises on performance in amputee football players
  1. Tez No: 516024
  2. Yazar: NİLGÜN USTASARAÇ CAMCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ampute futbolcularda stabilizasyon egzersizlerinin performans üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılan çalışmaya, yaşları 18- 50 yıl arasında değişen 20 ampute futbolcu dahil edildi. Bireyler egzersiz (n=10) ve kontrol (n=10) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Futbolcular, vücut kompozisyonu, kassal kuvvet ve endurans, anaerobik güç, esneklik, denge, hız ve çeviklik yönünden değerlendirildi. Egzersiz grubuna antreman programına ek olarak core stabilizasyon egzersiz programı, kontrol grubuna ise sezon içerisinde yapılan antreman programı uygulandı. Futbolcuların eğitim öncesi ve sonrası tüm performans değerlendirmeleri kaydedildi. Çalışmanın sonucunda, grupklar kendi içinde eğitim öncesi ve eğitim sonrası olarak karşılaştırıldığında; egzersiz grubunda sit ups sayılarının eğitim öncesine göre yükseldiği ve sırt ekstansörlerinde eğitim sonrasında gelişme olduğu saptandı (p>0.05). Kontrol grubunda, sit ups sayı ve süreleri, push ups sayı ve sürelerinin eğitim öncesi ve eğitim sonrasında benzer olduğu, ancak gövde fleksörleri ve sırt ekstansörleri değerlendirme sonuçlarında eğitim sonrası artış olmasına rağmen anlamlı fark olmadığı gözlendi (p>0.05). Grupların kendi içerisinde eğitim öncesi ve sonrasında fiziksel uygunluk parametrelerinden esneklik ve dikey sıçrama değerlerinin her iki grupta da yükseldiği belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
To research the effects of stabilisation exercises on the performance in Amputee football players, 20 amputee football players in the age range of 18-50 were included in the study. Individuals were split into two groups, Exercise (n=10), and Control (n=10) respectively. Football players were evaluated in terms of body composition, muscular strength and endurance, anaerobic strength, flexibility, balance, speed and agility. Core stabilisation exercise program was applied to the Exercise group in addition to the training program and the results of performance tests were recorded. Training program was applied to the control group during the season and the results of the performance tests were evaluated. All the performance results of the players before and after the training were recorded. In the light of our study, when groups were evaluated before and after training, it was determined that the number of sit-ups in the exercise group increased compared with pre-training results and there was improvement in back extensors (p>0.05).In the control group, the duration and number of sit-ups, number and duration of push-ups were similar to before and after training; however, it was observed that in spite of the fact that there was increase in body flexors and back extensors after the training, it was not significant. (p>0.05). Among the pre-training and post-training physical fitness parameters of groups, flexibility and vertical jump were specified as increased. (p0.05). Although, there was no difference in the groups for flexibility and agility in themselves after and before the training, the difference with regard to the differential value between the groups was significant.