Gaziantep Nizip İlçesinde yaşayan obez ve insülin direnci olan kadınlarda ağırlık kaybının insülin direncine etkisi
The impact of weight loss on insulin resistance in women with obesity and insulin resistance living in Gaziantep Nizip District
  1. Tez No: 516031
  2. Yazar: BEDRİYE AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUBHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AYATA, B. Gaziantep Nizip İlçesinde Yaşayan Obez ve İnsülin Direnci Olan Kadınlarda Ağırlık Kaybının İnsülin Direncine Etkisi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep,2018 İnsülin direnci, insülinin kandaki seviyesinin normal veya normalin üzerinde olmasına karşın, kas, yağ dokusu ve karaciğerde insüline karşı duyarlılığın azalması ve kan glikoz düzeyinin yükselmesidir. İnsülin direnci, metabolik bozukluklara yol açarak birçok organ sistemini etkiler. İnsülin direncine yol açan en önemli faktör obezitedir. Bu çalışmanın amacı, ağırlık kaybına bağlı olarak HOMA-IR değerindeki değişikliği değerlendirmektedir. Çalışma; Nizip Devlet Hastanesi'nde insülin direnci teşhisi konan, beden kütle indeksi 25kg/m² ve üzerinde olan, gelişigüzel örneklem yöntemiyle seçilen 25 kadın üzerinde yapılmıştır. Kadınların sosyo demografik özellikleri, beden kütle indeksleri, beslenme alışkanlıkları ve HOMA-IR değerleri incelenmiştir. Sekiz hafta boyunca beslenme tedavisi uygulanmış, kaybedilen ağırlık ile insülin ve kan glikoz düzeylerindeki değişiklikler irdelenmiştir. Araştırma kapsamına alınan kadınların başlangıç vücut ağırlığı 92,9±14,9 kg iken, 8 hafta sonundaki vücut ağırlığı 86,1±13,5 kg'dır. HOMA-IR değerlerine bakıldığında ise; başlangıç HOMA-IR değeri 4,42±2,10 mg\dl iken, 8 hafta sonundaki HOMA-IR değerinin 2,83±1,21 mg/dl'ye düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AYATA, B. The Impact of Weight Loss on Insulin Resistance in Women with Obesity and Insulin Resistance Living in Gaziantep Nizip District.Hasan Kalyoncu University, Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics Graduate Thesis, Gaziantep, 2018. Insulin resistance is a decrease in insulin sensitivity in muscle, fat and liver, and elevated blood glucose levels, while the level of insulin in the blood is normal or above normal.Insulin resistance affects many organ systems leading to metabolic disorders. The most important factor leading to insulin resistance is obesity. The aim of this study is to evaluate the change in HOMA-IR value due to weight loss. This study was carried out on 25 women who were randomly sampled using a body mass index of 25 kg\m² or more and diagnosed with insulin resistance at Nizip State Hospital. Socio-demographic characteristics, body mass indexes, eating habits and HOMA-IR values of women were examined. Nutritional therapy was applied for eight weeks, and the changes in insulin and blood glucose levels were analyzed. The initial body weight of the women included in the study was 92,9 ± 14,9 kg, while the body weight at the end of 8 weeks was 86,1 ± 13,5 kg. When HOMA-IR values are examined; the initial HOMA-IR value was 4,42 ± 2,10 mg \ dL, while the HOMA-IR value at the end of 8 weeks decreased to 2,83 ± 1,21 mg \ dL.