1860-1923 yılları arasında şiir ve tiyatroda 'özgürlük' kavramı
The freedom concept in theatre and poetry between 1860-1923
- Tez No: 516066
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, değerler eğitimine ait birçok erdemin edebî eserler aracılığıyla daha iyi verileceği ve bu erdemlerin daha kalıcı olacağı inancının yerleştiği günümüz eğitim anlayışında; bireyin ne kadar hür olduğunu sorgulamasına, hangi metinlerle özgürlük kavramının öğrencilerde daha kalıcı bir öğrenmenin gerçekleşmesine imkân vereceğine ve Türk edebiyatının geçirdiği siyasi-sosyal merhalelerde özgürlük kavramının nasıl ele alındığına dair fikir verecek niteliktedir.Türk tarihinden de faydalanılarak gerçekleştirilen siyasi atılımlar, yapılan savaşlar, demokratikleşme çalışmaları, yönetim anlayışları ve yönetici karakterleri de ihmal edilmeden bu çalışma oluşturulmuştur. 1860-1923 yılları arasında yazılan şiir ve tiyatro türündeki birçok eserin taranması, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu eserlerin sahiplerinin de kişilikleri, yaşadıkları dönem, özel yaşantıları düşünülerek edebî eserler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is such as to give an idea regarding a person's questioning about how free he is, with which texts the freedom concept enables students to learn more permanently and in social and political phases how the freedom concept is handled; in the modern-day educational concept which adopts the idea that the values education can be taught better by the literary texts and those values will be more permanent.This study is created without neglecting political demarches which are carried out by making use of Turkish history; wars, democratization attempts, administrative mentality and the administrator character, scanning many theatrical works and poems which were written between 1860- 1923. Literary studies are evaluated considering the author's characters, their era and their private life.