SSCB Dönemi Türkistan cumhuriyetlerinde dini yapılanma
During the period of the USSR religious structure in the republics of Turkestan
- Tez No: 51610
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erşahİn, Seyfettin,“During the Period of the USSR Religious Structure in the Republics of Turkestan”, Ph. D. thesis, (Adviser: Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Ankara University, The Faculty of Divinity) In this study the religious structure in Turkestan (Central Asia) during the Soviet period (1917-1991) has been dealt with using some original sources such as official decision of Soviet authorities, layiha (memorandum), fetwas (legal opinion), risala (treatise) and official periodicals. It has an introduction, two chapters and a conclusion. The introduction explains Turkestanian peoples, Turkestanian khanates, and their administrative, religious and cultures structures before the Russian invasion in the second period of the nineteenth century. At the same time, it gives a summary of the Russian invasion of Turkestan, the Bolshevik Revolution and establishment of Soviet authority in Turkestan. The First chapter before investigating the Soviet policy to unroot. Islam in Turkestan, the attitude of muslims to socialism and the Soviet regime has been discussed. The Soviet combat on Islamic instutions such as kadılık (Islamic court), madrasa (muslim school) and confiscation of wakf (muslim religious foundation), and the Soviet atheistic literature on Islam and ulama has been described. The second chapter determines the religious structure in Turkestan after the Second World War. With this regard, The Muslim Religious Board for Central Asia and Khazakstan which was established to administr religious affairs during the Second Worl War, has been investigated. Its role in domestic and foreign policy was also introduced. It traces the survival of Islam in the life Turkestanian peoples as a culture and religious belief. The conclusion summarizes the basic points of the thesis.Bu çalışmada, Sovyet döneminde Türkistan'da uygulanan din siyaseti ve bu çerçevede oluşturulan Orta Asya ve Kazakistan Müslümanları Dinîye Nezâreti'ni inceledik. Çalışmamız esas olarak giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Giriş'te Sovyet dönemi öncesindeki Türkistan'ı tanıttık; Türkistan nüfusunun büyük çoğunluğunu teşkil eden Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Tacikler ve Türkmenler hakkında bilgi verdik. Bunun yanında, Sovyet döneminden önce Türkistan'da varolan devletlerin yönetim yapısı, kültür hayatı ve dinî kurumlarını tanıttık. Daha sonra Rusların Türkistan'ı istilası ve İslama karşı izledikleri siyaseti ve 1917-1924 arasında Bolşeviklerin Türkistan'da iktidarı ele geçirmelerini anlattık. Birinci Bölüm'de 1917'den II. Dünya Savaşı'na kadar Türkistan'da dine karşı yürütülen mücadeleyi ele aldık. Bu çerçevede, Sovyet devletinin din ile ilişkilerinin felsefî, siyasî ve yasal çerçevesini çizdik. Daha sonra, Sovyetlerin İslam ile mücadelelerinin esaslarını belirlemeye çalıştık. Sovyetlerin İslama ve müslümanlara bakışlarını, dinsizleştirme metodlarını, ve politikalarını ortaya koyduk. İslamla mücadelede-dini kurumların kapatılmasını ve ulemanın ortadan kaldırılmasını inceledik. İslam hakkındaki değerlendirmelerini ele aldık. İkinci Bölüm'de İL Dünya Savaşı'ndan 1991 bağımsızlık yılına kadar Türkistan'da dine karşı izlenen politikaları ve bu dönemde kurulan Orta Asya ve Kazakistan Müslümanları Dinîye Nezâreti'ni inceledik. Dinîye Nezâreti'nin kuruluşu, kuruluş amacı, çalışma şekli ve görevlerim anlattık. Söz konusu kurumun Sovyetlerin iç ve dış siyasetindeki yerini tespit etmeye çalıştık. Yine bu bölümde Sovyet döneminde dinin ayakta kalma sebeplerini ve halkın dindarlık düzeyini tespit etmeye gayret ettik. Çalışmamızı bir sonuçla bitirdik. sfS Sö