Ters yüz sınıf modelinin sosyal bilgiler 7. sınıf yaşayan demokrasi ünitesinde uygulanması
The usage of the flipped classroom model in the 'Living democracy' unit of the social studies course in the 7th grade
  1. Tez No: 516108
  2. Yazar: BURCU KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ters Yüz Sınıf modeli, eğitim ve öğretim uygulamalarında öğrencilerin okulda öğrendiği teorik bilgileri evde öğrenip okulda uygulama yapma fırsatı sağlayan bir metot olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma ilköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersi“Yaşayan Demokrasi”ünitesinde Ters Yüz Sınıf modelinin uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılında, Aydın merkezde bulunan bir devlet ortaokulunda yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yaklaşımlarından eylem araştırması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu seçiminde ölçüt ve uygun örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu bir sosyal bilgiler öğretmeni ve 20 kişiden oluşan 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışma, araştırmacı tarafından planlanmış, öğretmen liderliğinde uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu, gözlem, öğrenci günlüğü, öğretmen günlüğü, araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda, Ters Yüz Sınıf modelinin sosyal bilgiler dersinde uygulanması ile öğrenmeyi kolaylaştırdığı, öğrenme kalıcılığını arttırdığı, zamandan tasarruf edilmesini sağladığı, öğretmen ve öğrenciler açısından etkileşimi arttırdığı, eğlenerek öğrenmeyi sağladığı tespit edilmiştir. Genel olarak bakıldığında öğretmen ve öğrencilerin Ters Yüz Sınıf modeli kullanımına ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın ortaya çıkan sonuçlarına dayalı olarak önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The Flipped Classroom model is defined as a method of providing opportunities to learn at home and practice at school instead of learning at school. This research comes true thanks to the usage of the Flipped Classroom model in the“Living Democracy”unit of the social studies course in the 7th grade. It was conducted in a public secondary school located in Aydın in 2016-2017 academic year. The study was designed in the pattern of action research which is one of the qualitative research approaches. Criterion and convenience sampling methods were used in the group selection of the study. The study group includes a social studies teacher and 20 seventh grade students.This study was planned by the researcher and implemented in the leadership of the teacher. Semi-structured teacher interview form, semi-structured student interview form, observation, student diary, teacher diary, investigator diary were used as data collection tools in the research. The content analysis method was used to analyze the data obtained during the research. At the end of the study, it was determined that the usage of the Flipped Classroom model in the social studies course facilitates learning, enhances learning permanence, provides time saving, enhances interaction with teachers and students in terms of fun and learning. In general, it was seen that teachers and students have positive views on the use of the Flipped Classroom model. The recommendations were given based on the results of the research