Dim Çayı yerleşmelerinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geograpy of the Dim River settlements
  1. Tez No: 516159
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dim Çayı Vadisi geçmişten beri Alanya'nın önemli yerleşim alanlarından birisi olmuştur. Çevrenin en önemli su kaynağına sahip olması, iklimi ve doğal çevre özellikleriyle insanlar tarafından tercih edilmiştir. Bu doğrultuda vadide yıllar boyunca fiziki ortam tarafından şekillendirilen bir sosyoekonomik yapı ortaya çıkmıştır. Araştırma sahamız Dim Çayı Vadisi ve vadi içerisine kurulu olan 14 mahalleyi kapsamaktadır. Sahanın sınırları mahallelerin idari sınırlarına göre belirlenmiştir ve yaklaşık 333 km² büyüklüktedir. Çalışmada yerleşimlerin sahip olduğu beşeri ve ekonomik yapı ortaya çıkartılmak istenmiştir. Araştırmaya literatür taraması yapılarak başlanmıştır. Vadinin tarihi geçmişini ortaya çıkartmak için Osmanlı dönemine ait belgelerden yararlanılmıştır. Sonraki süreçte ise vadinin günümüze kadar gelişimi incelenmiştir. Araştırma sahasında veri toplamak amacıyla arazi çalışmaları ve anket uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bütün mahallelerde genel mahalle anketi ve hane anketi olmak üzere iki farklı anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre vadide eşitsiz bir nüfus dağılımı ve ekonomik faaliyet yapısı vardır. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren nüfus sürekli artmaktadır. Ancak son dönemde büyük bölümü kıyı bölgesinde toplanmış ve iç kesimlerde azalmıştır. Temel ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılıktan turizme doğru kaymaya başlamıştır. Turizm faaliyetlerinin kıyı bölgesiyle birlikte vadi geneline yayılması nüfus ve ekonomik faaliyet eşitsizliğinin önüne geçecektir. Ayrıca tarım ve hayvancılık faaliyetlerini destekleyici yönde önlemler alınması kırsal mahallelerde üretimin artmasını sağlayacaktır. Önümüzdeki dönemde vadi genelinde nüfusun artışının süreceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dim River Valley has been one of the most important settlement areas of Alanya since the past. Having the most important water source of the region is preferred by people with its climate and natural environment characteristics. In this direction, a socioeconomic structure emerged which has been shaped by the effects of physical environment characteristics for many years. Our research area includes Dim River Valley and its 14 neighborhoods. The boundaries of the area are determined according to the administrative boundaries of the neighborhoods and are approximately 333 km². It is desired to reveal the human and economic structure of the valley in the study. The research was started by searching the literature. The Ottoman period documents were used to reveal the historical past of the Valley. In the following period, the evolution of the valley to the day is examined. Field studies and survey applications have been carried out in order to collect data in the field of research. Two different survey applications were conducted in all neighborhoods, including general neighborhood surveys and household surveys. According to the results obtained, there is a uneven distribution of population and economic activity structure. Since the foundation of the Republic, the population is constantly increasing. However, in the recent period, most of them are concentrated in the coastal zone and decreased in the interior. Basic economic activities have begun to shift towards tourism from agriculture and livestock. The spread of tourism activities along with the coastal region to the valley will overcome population and economic activity inequality. In addition, taking measures to support agriculture and animal husbandry activities will increase production in rural areas. It is thought that the population increase in the valley in the coming period will be continued.