Halka açık şirketlerin üst düzey yönetiminde cinsiyet çeşitliliği ve performans etkisi
Diversity and performance impact in senior management of publicly traded companies
  1. Tez No: 516158
  2. Yazar: FATMA ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN BOZCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kadınların iş hayatındaki varlığının artırılması, firmaların gelişimleri için son derece önemlidir. Özellikle karar mekanizmalarında çok yönlü görüşlerin bir araya gelerek en etkin kararı ortaya koymaları adına çeşitlendirilmiş kurumsal yönetim yapısı vazgeçilmez bir gerekliliktir. Kadınların dahil edildiği yönetim kadrolarının firma performansına etkileri ortaya çıkarılarak, karar almada geçmişten beri yerleşmiş erkek egemen anlayışdaki değişim artış gösterecektir. Çalışmamızda bu değişime katkı sağlamak amacıyla, üst yönetimde ve yönetim kurullarında kadın temsiliyetinin firma finansal performansına etkisini araştırılmıştır. Çalışmada Euromed (Avrupa_Akdeniz Ortaklığı) ülkelerinden olan Türkiye, İspanya, Slovenya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Kıbrıs, Hırvatistan ve Bosna'da dönemsel ve dönemsel olmayan tüketici mal ve hizmetleri sektörleri ele alınmış ve bu sektörlerde faaliyet gösteren firmalardan oluşan 843 firmaya ait veriler toplanmıştır. Bu veriler Ekim 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında Reuturs internet sitesinden elde edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiki analizler sonucunda, firma üst yönetimlerinde firmaların yarıya yakın bir oranında sadece tek bir kadın olduğu görülmüştür. Daha çarpıcı olarak; yönetim kurullarında yaklaşık %76'lık bir oranda kadın üyeye rastlanılmamaktadır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda; üst düzey kadın yönetici ve kadın yönetim kurulu üyesinin en dikkat çekici etkisi Kar Payı Verimi üzerinde görülmüştür. Üst yönetimlerinde ve yönetim kurullarında kadınlara ayrılan koltuk sayıları yüksek olan firmalar daha yüksek Kar Payı Verimi ortaya koymaktadırlar. Yine kar payı dağıtımını ele alan En Son Dağıtılan Kar Payı ölçüsünde, yönetim kurullarında kadın üye olup olmaması, üst yönetimde bulunan kadın yönetici sayısı ve yönetim kurulunda kadın üye oranı firma büyüklüğü (hisse senedi sayısı X dolaşımdaki hisse senedi sayısı) boyutuyla birlikte ele alındığında ilişkili hale geldiği görülmektedir. Literatürdeki çalışmalar ağırlıklı olarak Amerika firmalarına odaklanmıştır. Amerika firmaları dışındaki çalışmalarda da genellikle tek bir ülkenin ele alındığı görülmektedir. Bu çalışma orijinalliğini; örneklem firmalarının Euromed ortaklığına üye ülkeler içinden seçilmesinden almaktadır. Euromed gibi uluslararası düzeyde etkin bir oluşumda; cinsiyet farklılığının ekonomik hayata neler kattığını göstermesi açısından önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Increasing the presence of women in business life is very important for the development of companies. In particular, the corporate governance structure that is diversified in order to bring together multi-faceted views in decision-making mechanisms is an indispensable requirement. The discovery of the positive effects of women on firm performance will affect the change in male dominant understanding since the past and will result in more equitable management design. In order to contribute to this change, the impact of women's representation on the company's financial performance in senior management and Board of Directors was investigated. In this study, periodical and non-periodical Consumer Goods and services sectors in Turkey, Spain, Slovenia, Italy, Greece, France, Cyprus, Croatia and Bosnia, which are Euromed countries, were discussed and data from 843 companies operating in these sectors were collected. This data was obtained from the Reuters website between October 2016 – February 2017. As a result of descriptive statistical analyses, it was observed that companies were only a single woman in the top management of the company in close to half. More striking, there are no female members in the Board of Directors at a rate of about 76%. As a result of regresion analyses, the most striking effect of the senior female executives and the female Board of Directors was on the dividend yield. According to the results of analyses that the higher the number of seats allocated to women in the senior management and the Board of Directors, the higher the dividend yield. The numbers of female executive in senior management and members of female Board of Directors rate also have a positive effect on the dividend yield when firm size variables included into the models. The studies in the literature mainly focused on American companies. It is observed that a single country is dealt with in large numbers in studies other than American companies. This study takes its originality from the selection of sample companies within the Member States of the Euromed partnership. In an active formation at an international level, such as euromed, gender diversity is an important study in terms of showing what has contributed to economic life.