Tutuklu/hükümlü servisinde adam öldürme veya adam öldürmeye teşebbüs suçu ile yatan kadın ve erkek olguların klinik ve suçla ilişkili özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical and crime related characteristics of female and male cases who are hospitalized at the arrest/remand (forensic) psychiatry service WHo committed homicide or homicide attempt crime
- Tez No: 516162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Literatürde her ne kadar suç işlemiş psikiyatrik olguları inceleyen çalışmalar olsa da özellikle şiddet içerikli suç işleyen psikiyatrik olgularla ilgili cinsiyet karşılaştırması yapan kısıtlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada amacımız tutuklu ve hükümlü servisinde yatışı olan, adam öldürme/adam öldürmeye teşebbüs suçu işlemiş kadın ve erkek olguları klinik ve suça ilişkin özellikler bakımından karşılaştırmak ve bu alanda literatüre katkı sağlamaktır. YÖNTEM: Çalışma, geriye dönük dosya incelemesi şeklinde tasarlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri Tutuklu/Hükümlü Servisi'ne adam öldürme ve/veya adam öldürmeye teşşebbüs suçu ile yatışı yapılan kadın ve erkek olgulara protokol defter kaydından geriye dönük olarak ulaşılmıştır. 101 kadın olgu ve 101 erkek olguya ait sosyodemografik, klinik ve suça ilişkin bilgiler, yatış dosyalarının incelenmesi sonucu bir veri formu aracılığı ile toplanmış tanılar DSM'ye göre değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan kadın ve erkek olguların yaşlarının ortancası sırasıyla 32 (min:13-max:62) ve 28'dir (min:15-max:81).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Although there are studies in the literature that investigate psychiatric cases of crime, there is a limited number of researches that compare genders especially concerning psychiatric cases who committed violent crimes. In this study, we aimed to compare female and male cases who commited crimes of homicide/homicide attempt in terms of clinical and crime related characteristics, and contribute to the literature in this field. METHOD: The study was designed as a retrospective file examination. Male and female cases who were admitted to University of Health Sciences Istanbul Bakırköy Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital Forensic Psychiatry Arrest/Remand Unit and who have commited homicide and/or homicide attempt were retrospectively accessed through protocol book records. Sociodemographic, clinical and crime related data of 101 female and 101 male cases, were collected through a data form by examination of the admission files, and the diagnosis were evaluated according to DSM. RESULTS: The mean ages of the female and male cases participating in the study were 32 (min: 13-max: 62) and 28 (min: 15-max: 81), respectively.