Çok duvarlı karbon nanotüp ve elektrokimyasal olarak indirgenmiş grafen oksit modifiye camsı karbon elektrotlar kullanılarak B2 (riboflavin) ve B6 (piridoksin) vitaminlerinin elektrokimyasal tayini
Electrochemical determination of riboflavine and pyridoxine by using multi-walled carbon nanotube and electrochemically reduced graphene oxide modified glassy carbon electrodes
  1. Tez No: 516174
  2. Yazar: AHMET ÜĞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) ve elektrokimyasal olarak indirgenmiş grafen oksit (ERGO) modifiye camsı karbon elektrotlar (GCEs) kullanılarak B2 vitamini (riboflavin) ve B6 vitamini (piridoksin) elektrokimyasal tayini gerçekleştirildi. MWCNT modifiye elektrodun (GCE/MWCNT) hazırlanması için kronoamperometri yöntemi, ERGO modifiye elektrodun (GCE/ERGO) hazırlanması için ise dönüşümlü voltametri (CV) yöntemi kullanıldı. MWCNT ve ERGO modifiye elektrotlar emisyon taramalı elektron mikroskopi (FE-SEM) ve Fourier dönüşümlü infrared spektroskopi (FT-IR) yöntemleri ile karakterize edildi. Modifiye elektrotların elektrokimyasal davranışı ferro-ferrisiyanür redoks probunu içeren potasyum klorür çözeltisinde CV yöntemiyle incelendi. B2 ve B6 vitaminlerinin elektrokimyasal tayini diferansiyel puls voltametri (DPV) yöntemiyle gerçekleştirildi. B2 vitamini için doğrusal çalışma aralığı GCE/MWCNT elektrotta 4,0×10−3–1,0 µmolL−1 ve GCE/ERGO elektrotta 0,10–40,0 µmolL−1'dır. MWCNT ve ERGO modifiye GCE'lerde gözlenebilme sınırı sırasıyla 0,001µmolL−1 ve 0,016 µmolL−1 olarak tespit edildi. B6 vitamini için doğrusal çalışma aralığı GCE/MWCNT elektrotta 8,0–1000 µmolL−1 ve GCE/ERGO elektrotta20–1000 µmolL−1'dır. MWCNT ve ERGO modifiye GCE'lerde gözlenebilme sınırı sırasıyla 0,0028 ve 0,014 µmolL−1olarak tespit edildi. Bu elektrokimyasal sensörler B2 ve B6 vitaminlerinin yükseltgenmesine karşı oldukça yüksek elektrokatalitik aktivite sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical determination of B2 vitamin (riboflavin) and B6 vitamin (pyridoxine) was performed by using multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) and electrochemically reduced graphene oxide (ERGO) modified glassy carbon electrodes (GCEs). The chronoamperometry method was used to prepare the MWCNT modified electrode (GCE/MWCNT) and the cyclic voltammetry (CV) method was used to prepare the ERGO modified electrode (GCE/ERGO). MWCNT and ERGO modified electrodes were characterized by field emission-scanning electron microscopy (FE-SEM) and Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) methods. The electrochemical behavior of the modified electrodes was investigated by the CV method in the potassium chloride solution containing the ferro-ferricyanide redox probe. Electrochemical determination of the B2 and B6 vitamins was performed by differential pulse voltammetry (DPV). Linear working range for the B2 vitamin was found to be 4.0×10−3–1.0 µmol L−1 at the GCE/MWCNT electrodeand 0.10–40.0 µmolL−1at theGCE/ERGO electrode. The detection limit for MWCNT and ERGO modified GCEs was determined to be 0.001 µmol L−1 and 0.016 µmol L−1,respectively. Linear working range for the B6 vitamin was found to be 8.0–1000 at the GCE/MWCNT electrode and 20–1000 µmol L−1 at the GCE/ERGO electrode. The detection limit for MWCNT and ERGO modified GCE was determined to be 0.0028 µmol L−1 and 0.014 µmol L−1,respectively. These electrochemical sensors exhibited very high electrocatalytic activity toward the oxidation of B2 and B6 vitamins.