Consideration of urban regeneration as an approach in slum transformation in Ghana
Gana'daki gecekondu alanlarının dönüşümünde bir yaklaşım olarak kentsel dönüşümün değerlendirilmesi
- Tez No: 540600
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Yıllar içerisinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde çöküntü alanlarının (slum) ortadan kaldırılması ve temizlenmesi, nüve yardım ve tapulaştırma (imar barışı) gibi kentsel politikalar ile ele alınmış ve çözüm için uygulanmıştır. Ancak, önümüzdeki yıllarda dünya genelindeki çöküntü alanlarında artış beklentisi, bahsi geçen çözümlerin yetersiz ve başarısız olduğunu göstermektedir. Benzer problemin yaşandığı Gana'da da yeni çözüm yaklaşımları gerekmektedir. Dolayısıyla Gana üzerine yapılan bu çalışmada kentsel dönüşüm (KD) bir çözüm olarak önerilmekte ve değerlendirilmektedir. Bu çalışmada öncellikle kent ve kentleşme, çöküntü alanları ve kentsel dönüşüm gibi kavramlar irdelenmiş ve çalışmanın kavramsal temeli oluşturulmuştur. Gana'da Ashaiman bölgesinde bulunan çöküntü alanları çalışma alanı olarak seçilmiş, ikamet eden hanehalkı reisleri anakütlesi üzerinden örneklem alınmıştır. Örneklemede sistematik rassal örnekleme metodu kullanılmış ve toplam 322 örnekleme erişilmiştir. Gana'daki yapılı çevrede çalışan profesyonellere yönelik örneklem temini için, amaçlı örnekleme metodu kullanılmıştır. SPSS yardımıyla tanımlayıcı istatistiksel araçlar, ki-kare ve ANOVA gibi çıkarıma dayalı istatistiki teknikler kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucu olarak; katılımcıların %90'ının kentsel dönüşümü destekledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmada Ashaiman sakinlerinden en çok hangi kesimlerin KD uygulamalarını destekleyip desteklemeyeceği ortaya konulmuştur. Ayrıca, diğer benzer çalışmaların aksine, Ashaiman çöküntü bölgesinde yaşayanların ileri düzeyde yoksul olmadıkları ve Ashaiman'da yapılacak olan kentsel dönüşüm uygulamalarında az sayıda bölge hanehalkının sınırlı devlet desteğine ihtiyaç duyabileceği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, tüm paydaşların katılımlarıyla, Gana'da kentsel dönüşüm yaklaşımının çöküntü alanlarını dönüştürmede başarılı bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceği anlaşılmıştır. Ayrıca, kentsel dönüşüm fonunun (KDF) oluşturulmasının, yerli ve yabancı özel sektör yatırımcılarının sürece dahil edilmelerinin Gana'da kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için gereken fonları sağlamada yardımcı olacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the years, various policies such as slum clearance, demolition, self-help and title regularisation among others have been implemented by governments especially in the developing world for tackling the slum problem. However, with slums across the world expected to increase in the coming years, it is clear that the previous policies have been insufficient and unsuccessful. In addressing this problem in Ghana, a different approach is needed. Urban regeneration is therefore considered in this work for recommendation for its possible implementation in Ghana. Concepts such as urbanisation and urban areas, slum and urban regeneration were reviewed to provide sufficient conceptual basis for this investigation. The Ashaiman slum was selected as the study area with resident household heads being the main subjects of the research. The sample selection was based on the systematic random sampling method which resulted in a sample size of 322. In addition to this, the purposive sampling method was also adopted in the selection of professionals in Ghana. The data collected were analysed using SPSS where statistical tools such as the chi-square and ANOVA were applied. The investigation revealed that over 90% of respondents indicated their support for UR. This study also established the categories of residents who are more likely to accept or oppose UR in Ashaiman. Contrary to similar studies, residents of the Ashaiman slum are not poor. Only very limited state support may be required by some residents in order to afford housing under UR in Ashaiman. With the requisite participation of all stakeholders, UR is expected to succeed in transforming Ghanaian slums. Finally, creating an urban regeneration fund (URF) as well as involving the private sector both local and foreign will help create the needed funding for the realisation of urban regeneration in Ghana.