Avrupa Birliği batı balkanlar bütünleşmesinin Karadağ'daki insan güvenliğine etkisi
The effect of European Union's western balkans integration to the human security in montenegro
  1. Tez No: 516229
  2. Yazar: SELAHATTİN ERTÜRK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NECİP ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nin genişleme politikası kapsamında insan güvenliği kavramını yaydığına ilişkin bir çerçeve çizmektir. Bu kapsamda“Avrupa Birliği Batı Balkanlar Bütünleşmesinin Karadağ'daki İnsan Güvenliğine Etkisi”adlı tezimizde insan güvenliği kavramının ortaya çıkışı, gelişimi ve kavrama getirilen eleştiriler, Avrupa Birliği ve insan güvenliği arasındaki ilişki, Avrupa Birliği-Karadağ ilişkileri ve Avrupa Birliği'nin Karadağ'a yönelik izlemiş olduğu koşulluluk stratejisinin Karadağ'daki insan güvenliğine ilişkin yansımalarına yer verilmiştir. Çalışmamızda Avrupa Birliği'ne en yakın adaylardan biri olarak değerlendirdiğimiz Karadağ örnek ülke olarak ele alınmış ve Birleşmiş Milletler İnsani Kalkınma Raporları, Avrupa Birliği İlerleme Raporları, Transparency International'ın Raporları ve Global Peace Index verileri kullanılarak Karadağ'ın insan güvenliği konusundaki gelişimi ve bu gelişime Avrupa Birliği'nin etkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın hazırlanmasında teorik analiz ve literatür taraması yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen temel sonuç Avrupa Birliği'nin uygulamış olduğu koşulluluk stratejisinin aslında devletlerin insan güvenliği noktasında gelişimini sağladığıdır. Bu gelişimin sağlanabilmesi için devletlerin Avrupa Birliği tarafından uygulanan stratejiye uymaları gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin uygulamış olduğu koşulluluk stratejisinin Karadağ'daki insan güvenliği gelişimine doğrudan katkı sağladığı sonucundan hareketle Karadağ özelinde gerçekleşen bu durum diğer Batı Balkan devletlerindeki yapısal problemlerin aşılması ve bireyler için daha güvenli bir devlet haline gelmeleri için güzel bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is showing European Union's effects for spreading human security to the world by her enlargement policy and conditionality strategy. Our thesis named“The Effect of European Union's Western Balkans Integration to the Human Security in Montenegro”contains; the birth of human security, its development and criticizes to it, relations between European Union and human security, European Union-Montenegro relations and reflections of human security developments in Montenegro via European Union's conditionality strategy. Montenegro is picked as an example country due to its close position to European Union membership. For examining human security developments in Montenegro and European Union's effects to these developments, we will use United Nations Human Development Reports, Global Peace Index, European Union Montenegro progress reports and Transparency International's reports. As a method of this thesis we used the review of literature and theory analysis methods. The most important conclusion of this thesis is that European Union helps other states for maintaining human security progress via her conditionality strategy. But states should obey European Union's strategy for accomplishing this progress. As we see European Union's direct contribution to human security developments in Montenegro, we can conclude that Montenegro can be a good example for other Western Balkans countries for overcoming structural problems and maintaining individual's security.