Batı Balkanların Avrupa Birliği ile bütünleşmesinde birer sorun alanı olarak stabilotokrasi ve devleti ele geçirme
Stabilitocracy and state capture as challenges in the European Union integration of the Western Balkans
- Tez No: 943366
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT NECİP ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Batı Balkan Altılısı olarak anılan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'ın demokratikleşme süreçlerinde Avrupa Birliği (AB) üyelik perspektifi, söz konusu ülkelerdeki reformların temel yönlendirici gücü olmuştur. Ancak AB'nin koşulluluk ilkesine dayalı entegrasyon stratejisi, demokratik konsolidasyonu sağlayamamış ve AB'nin önceliklerini istikrara kaydırmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, AB'nin bölgedeki istikrar odaklı yaklaşımının, demokratik kurumsallaşmayı teşvik etmekten ziyade otoriter eğilimlerin pekişmesine zemin hazırladığı ileri sürülmektedir. Bu bağlamda, Batı Balkanlar'da“stabilotokrasi”olarak kavramsallaştırılabilecek ve AB istikrarına dayalı yarı-otoriter bir yönetim biçiminin, devletin kurumsal araçlarının ele geçirilmesine dayanan pratiklerle ve neo-kolonyal emperyalist yapılarla kurulan karşılıklı etkileşim üzerinden şekillendiği iddia edilmektedir. Uluslararası ilişkiler literatüründe Batı Balkanlar'daki demokratikleşme süreçlerine dair kapsamlı bir birikim bulunmasına rağmen bölgedeki yarı-otoriter rejimlerin yapısal niteliği ve dönüşüm biçimleri hâlen sınırlı bir şekilde incelenmektedir. Bu çalışma, stabilotokrasi kavramını neo-kolonyal emperyalizm kuramı çerçevesinde ele alarak, hem bölgesel bir siyasi olgunun hem de AB dış politikasının eleştirel analizine katkı sunmayı hedeflemektedir. Araştırma yöntemi olarak, nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Betimleyici bir anlatım yöntemi kullanılmış ve literatür içerisinde kendisine yer bulmuş olan yerli ve yabancı kaynaklar incelenmiş; yayımlanmış telif eserler, makaleler, resmi raporlar, web siteleri, gazete haberleri ve kitaplardan yararlanılmış, ayrıca basın yayın taraması yapılmıştır. Ayrıca Batı Balkanlar'daki bulunan altı ülkenin ve bölgeye yönelik çalışmalar yapan araştırma kuruluşlarının resmi internet siteleri incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: AB Koşulluluğu, Batı Balkanlar, Devleti Ele Geçirme, Neo-kolonyal Emperyalizm, Stabilotokrasi.
Özet (Çeviri)
In the democratization processes of the countries referred to as the Western Balkans Six, namely Albania, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Kosovo, North Macedonia, and Serbia, the prospect of European Union (EU) membership has served as a primary driving force for reform. However, the EU's conditionality-based integration strategy has failed to achieve democratic consolidation and has led to a shift in the Union's priorities toward ensuring regional stability. This study argues that the EU's stability-oriented approach in the region has not promoted democratic institutionalization but has instead facilitated the entrenchment of authoritarian tendencies. In this context, it is asserted that a semi-authoritarian form of governance, conceptualized as“stabilitocracy”, has emerged in the Western Balkans. This regime type is shaped by practices involving the state capture against institutions and by mutual interactions with neo-colonial imperial structures, under the guise of ensuring stability aligned with EU interests. Although the literature on democratization processes in the Western Balkans is extensive, the structural characteristics and transformation patterns of the region's semi-authoritarian regimes remain underexplored. This study aims to contribute to the theoretical debates by analyzing the concept of stabilitocracy within the framework of neo-colonial imperialism theory. Methodologically, a qualitative research approach has been adopted. A descriptive analysis was employed, drawing upon both domestic and international sources found in the literature, including published monographs, scholarly articles, official reports, websites, news articles, and books. In addition, media scanning was conducted, and the official websites of the six Western Balkan countries, along with research institutions focusing on the region, were examined. KEY WORDS: EU Conditionality, Western Balkans, State Capture, Neo-colonial Imperialism, Stabilitocracy.