Ana-baba okulu: Bir yetişkin eğitimi denemesi
The School of mother and father
- Tez No: 51626
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; Ana-Baba Okulu'na katılan grupla, katılmayan grubun aile yaşamı ve çocuklarla iletişim konusundaki görüş ve davranım biçimleri arasındaki farklılıkların belirlenmesidir. Ayrıca Ana-Baba Okulu'na katılan grubun kursun programı, işleyişi hakkındaki görüşlerini almak ve ileriye dönük önerilerini saptamaya çalışmaktır. Araştırma betimsel türde bir çalışmadır. Literatür taraması ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan Aile Yaşamı Bilgi Formu Ana-Baba Okulu'na katılan 198 kişilik gruba ve aynı sayıda katılmayan başka bir gruba uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik paket programı aracılığıyla frekans, yüzde ve“t testi”kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, Ana-Baba Okulu'na katılan ve katılmayan grupların aile yaşamı ve çocuklarla olan iletişimleriyle ilgili olarak görüş ve davranım biçimlerinde farklılıklar olduğu gözlenmiş ve bu farklılıklar istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. Ana-Baba Okulu'na katılan grup ise, okulu programı ve işleyiş açısından yeterli bulduklarını bu tür uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
What social requirements and tailed the school for mothers and fathers, what, sort of social differences may occur in terms of communication between family members and from the point of view to see the child, among people who attended / I the course and who didn't and the assessments of people who attended the school [ for mothers and fathers, in terms of curriculum and operation make up the basic aim of this research. The study is discriptive one and covers the 1989-1994 terms. The family life information form which is designed in the light of literature screening and specialist's view, has been applied to a group consist of 198 people who have attended the school for mothers and fathers and has also been applied to another group with the same number of people who have not attended that school. In the analyzeing of data the frequency, the percentage and the“t testi”have been applied by means of SPSS Statistical Package programme. According to the findings in the behavioral patterns the research: differences observed in the behavioral patterns and views to different groups that one have attended the school for mothers and fathers and the other one have not attended, in terms of family life and communication with children, these differences have also been found statisticaly meaningfull. The group who have stated that they have considered the school satisfactory both in terms of curriculum and operation, and have wanted the school to be more prevalent.