Acil servise üst ekstremite kesisi ile başvuran hastalarda primer süturasyon öncesi yapılan lokal anesteziklerin uygulanış şekli açısından yara yeri enfeksiyonu gelişimi ile ilişkisi
The association of the local anesthetic application method with wound infection rate in patients admitted to the ed with upper extremity lacerations
  1. Tez No: 516261
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Üst ekstremite yaralanmaları, acil servise sık başvurular arasındadır ve çoğunlukla primer sütur ile onarım gerektirir. Bu yüksek başvuru oranına rağmen, literatürde dikiş esnasında uygulanan lokal anestezik uygulama metodları hakkında araştırma çok nadirdir. Bu çalışma, dikiş öncesinde yapılan lokal anestezi uygulama metodunun yara yeri enfeksiyonu üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metot: Bu tek merkezli, prospektif, randomize klinik çalışma bir üniversite hastanesinin acil servisinde gerçekleştirilmiştir. 18 yaş üstündeki üst ekstremite yaralnması olup, dikiş gerektiren hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Süturasyon işlemi öncesi 1. Gruptaki hastalara yara içine doğrudan lokal anestezik infiltrasyonu, 2. Gruptaki hastalara paralel kenar lokal anestezik infiltrasyonu yapılmıştır. 1 hafta sonrası kontrole gelen hastalarda enfeksiyon olup olmadığı hastalara kör farklı bir hekim tarafından klinik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Toplamda 164 hasta çalışmaya alındı. 1 hasta randomizasyon sonrası onamını geri çekti. Geriye kalan hastalardan 1. Grupta 8, 2. Grupta 11 hasta kontrole gelmedi. Kontrol değerlendirmesi yapılan 144 hastadan 4 hastada ( 1. Grupta 1 hastada (1/73, %1.4); 2. Grupta 3 hastada (3/71, %4.2)) enfeksiyon varlığı tespit edildi. Tartışma: Sütur öncesi lokal anestezik uygulama metodunun yara yeri enfeksiyonu gelişimi üzerine etkisi saptanmamıştır. Düşük enfeksiyon oranı nedeniyle daha geniş sayıda hasta çalışmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Upper extremity injuries are commonly seen in the emergency department (ED) and mostly require wound repairing with suture. Despite the high prevalence, the literature about research of local anesthetic application methods during suture procedure is scarce. This study was designed to identify whether the application method of local anesthetic agent before suturing has an effect on the development of wound infection. Method: This single-center, prospective, randomized clinical trial was performed at the emergency department of a university hospital. Adult (≥18 years old) patients with simple upper extremity lacerations were randomized into two groups if they require wound repairing with suture. Direct infiltration of local anesthetic into the wound was performed to the patients in Group 1 while parallel margin infiltration of local anesthetic through the dermis was performed to the patients in Group 2. After 1 week, patients were evaluated clinically by different physicians who were blind to the patients for wound infection Results: A total of 164 patients were enrolled to the study. One patient withdrew his consent after randomization. Of the remaining patients, 8 patients in Group 1 and 11 patients in Group 2 were lost during follow-up, leaving 144 patients available for data-analysis. Totally, 4 patients (one of those patients were in group 1 (1/73, %1.4), three of them were in group 2 (3/71, %4.2) ) were found to have infection on follow-up visit. Conclusion: The application method of local anesthetic agent before suturing has an no effect on the development of wound infection. The low rate of infection suggests the need of a large sample size for the trial.