Yılan ısırması vakalarında prognozu etkileyen faktörler
Factors affecting prognosis of patients with snakebite cases
  1. Tez No: 466555
  2. Yazar: MEHMET ÖZBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA AÇIKALIN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bölgemizdeki yılan ısırmalarında, hastane öncesi alandan başlayarak, acil serviste ve yatışı sırasında, hastanede kalış süresini uzatan, hastanın taburculuğunu etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na Mayıs 2013- Ağustos 2016 tarihleri arasında, yılan ısırması nedeniyle başvuran, ardışık 38 hasta çalışmaya alındı. Hastaların acil başvurusunda, alınan kan örneklerinde, tam kan sayımı, kanama diatezi parametreleri ve biyokimyasal testlerine bakıldı. Hastalar klinik olarak evrelendirildi. Hastanın ısırık-iğne ve hastanede kalış süresi, kullanılan antivenom dozu, sonlanım şekli kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 17 versiyonuyla analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 38 hastanın 21'i (% 55,3) erkek, 17'si (%44,7) kadındı. Hastaların 35'i yanlış ilk yardım uygulamasına maruz kalırken, 30 hastaya antibiyoterapi gerekti. Hastaların 9'unda profilaktik antibiyotik tedavisine rağmen yumuşak doku enfeksiyonu gelişti. Hastaların 20'sinde ısırık bölgesi alt ekstremite, 17'sinde üst ekstremite, 1'inde ise toraks bölgesiydi. Hastalarımızın 9'u Evre 1, 24'ü Evre 2, 5'i Evre 3 idi. Evre 2'ye 3,33±1,29, Evre 3'e 4,40±1,14 vial antivenom verildi. Hastaların ısırık-iğne(Antivenom alma) süresinin ortalaması 80,92±47,57dakika bulunurken, ısırık iğne süresi kısa olan hastaların, hastanede kalış süresinin anlamlı derecede kısa olduğu görüldü. (P=0,000) Sadece bir hastada antivenoma karşı alerjik reaksiyon gelişti. VKİ'ne göre 18 hasta normal kilolu (BMI=25-29,9 kg/m2, 20 hasta fazla kilolu(30-39,9 kg/m2) sınıfındaydı. Fazla kilolu hastaların hastanede kalış süresinin daha uzun olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the factors that affects starting from the pre-hospital area, prolonging hospital stay during the emergency care and admission and outcome of the patients with snake bites in our region . Materials and Methods: 38 patients who admitted to Cukurova University Department of Emergency Medicine between May 2013 and August 2016 were included to this study. Complete blood counts, bleeding diathesis parameters and biochemical tests were evaluated in the blood samples taken at the emergency department of the patients. The patients were clinically staged. he patient's bite-needle time and the length of stay in the hospital, the dose of antivenom , the outcome of patient were recorded. The obtained data were analyzed by SPSS version 17. Findings: Twenty-one of the 38 patients (55.3%) were male and 17 (44.7%) were female. Thirty-five patients were exposed to false first aid, and 30 patients required antibiotics. Soft tissue infection developed in 9 of the patients despite prophylactic antibiotic treatment. The snakebite aws located lower extremşty in 20 of patients , upper extremity in 17 and only one was in thorax region. 9 of our patients were stage 1, 24 were stage 2, 5 were stage 3. Vial antivenom administered to stage 2 was 3.33 ± 1.29, Stage 3 was 4.40 ± 1.14 . Patients with a mean duration of bite-needle time (Antivenom admission time) of 80.92 ± 47.57 minutes were found to have a significantly shorter duration of hospital stay in patients with a short bite needle time. (P = 0, 000) Only one patient developed an allergic reaction to anti-venom. According to BMI, 18 patients were of normal weight (BMI = 25-29,9 kg / m2, 20 patients were overweight class (30-39,9 kg / m2). Overweight patients were found to have a longer stay in the hospital.