Kütahya Bölgesi Güneş ve Rüzgar Enerji Potansiyellerinin Tekno-Ekonomik Analizi
Kütahya Area's Solar and Wind Energies Potentials' Techno-Economic Analysis
  1. Tez No: 516304
  2. Yazar: MEHMET ÜMİT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özellikle sanayi devriminin ardından başlayan endüstrileşme yarışı Dünya'da ve Türkiye'de enerji talep ve arzını artırmış; gelişen ve sanayileşen toplumlar ise fosil kaynaklardan enerji üretiminin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş ve potansiyeli etkin ve verimli kullanabilmek üzerine çalışmalar yapmışlardır. Enerji piyasasının büyümesi araştırmacıları yeni kaynaklar bulmaya ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmaya itmiştir. Bununla birlikte endüstrileşmeye paralel oranda artan hava kirliliği ve fosil kaynaklardan üretilecek enerji için emisyon değerlerinin artış göstermesi enerji üretiminde temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan enerji üretimini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışma kapsamında, Kütahya bölgesinde seçilen lokasyonda yenilenebilir enerji potansiyellerinin tekno-ekonomik analizi yapılmıştır. Türkiye yenilenebilir enerji potansiyelleri ve kullanımı incelenmiş, güneş ve rüzgar enerji potansiyelleri Kütahya ili için detaylı ele alınmış ve iki ayrı finansman senaryosu içerisinde muhtemel santral fizibiliteleri yapılmıştır. Ayrıca; sistemlerin maliyetlerinin belirlenmesi aşamasında HOMER yazılımı kullanılmış olup iklim verileri ve üretilebilecek enerji miktarlarının hesaplanması aşamasında RETScreen yazılımı kullanılmıştır. Çalışmada“Geri Ödeme Süresi”,“İç Karlılık Oranı”,“Net Bugünkü Değer”hesaplamaları yapılmış olup, RETScreen yazılımıyla yapılan hesaplar doğrulanmıştır. Ayrı ayrı fizibilite çalışması yapılan Güneş Enerji Santrali ve Rüzgar Enerji Santrali için ayrı maliyet analizleri yapılmış, iki ayrı öz sermaye senaryosu oluşturularak sistemlerin sürdürülebilirlikleri incelenmiştir. Çalışma içerisinde yapılan tekno-ekonomik analizler kapsamında güneş ve rüzgar enerji santralleri için 1MW kurulu güce sahip iki ayrı enerji santrali tasarlanmıştır. Tasarlanan santrallerin her biri için iki ayrı finansman senaryosu kurgulanmış ve bunun sonucunda; güneş enerji santralleri için; yatırım maliyetlerinin tamamının öz sermaye ile karşılanması durumunda geri ödeme süresi: 11 yıl, net bugünkü değer -13 642 $ ve iç karlılık oranı %9,8 iken yatırımın %50'sinin öz sermaye ile karşılanması durumunda geri ödeme süresi: 11 yıl, net bugünkü değer 56 467 $ ve iç karlılık oranı % 11,9 değerlerine ulaşılmıştır. vi Rüzgar enerji santrali tekno-ekonomik analizi kapsamında hesaplamalar yapıldığında yatırım maliyetlerinin tamamının öz sermaye ile karşılanması durumunda geri ödeme süresi: 15 yıl, net bugünkü değer -375 859 $ ve iç karlılık oranı %5,9 iken yatırımın %50'sinin özsermaye ile karşılanması durumunda geri ödeme süresi 15 yıl, net bugünkü değer 246 240 $ ve iç karlılık oranı % 6,3 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the beginning of the industrial revolution industrialization after the race in Turkey and increased world energy demand and supply; developing and industrializing societies have turned to renewable energy sources as well as energy production from fossil sources and have been working on using potential effectively and efficiently. The growth of the energy market has prompted researchers to find new sources and to use renewable energy sources more efficiently and efficiently. However, increasing air pollution parallel to industrialization and increasing emission values for fossil fuels make energy production ineffective from clean and sustainable sources of energy production. Within the scope of this study, in selected locality in Kütahya region techno-economic analysis of renewable energy potentials was made. Turkey examined the use and potential of renewable energy, solar and wind energy potential are discussed in detail for Kütahya and is made possible in two separate plant feasibility of financing scenario. Also; HOMER software was used to determine the costs of the systems and RETScreen software was used in the process of calculating the amount of energy to be produced and the climate data. In the study,“Repayment Period”,“Internal Profitability Ratio”,“Net Present Value”calculations have been made and the calculations made with RETScreen software have been verified. Separate cost analyzes were carried out for the Solar Power Plant and the Wind Power Plant with separate feasibility studies and two separate equity scenarios were created to examine the sustainability of the systems. Within the scope of the techno-economic analysis carried out in the study, two separate power plants with 1 MW installed power were designed for solar and wind power plants. Two separate financing scenarios were designed for each of the planned plants, and as a result; for solar power plants; repayment time: 11 years, net present value -13 642 $ and internal rate of return 9,8%, if 50% of the investment is covered by equity capital: 11 years, net present value value of $ 56 467 and internal rate of return of 11,9%. viii In the case that all of the investment costs are covered by equity capital when the wind power plant techno-economic analysis is performed, the repayment period is 15 years, the net present value is -375 859 $ and the internal rate of return is 5,9% the repayment period is 15 years, the net present value is 246 240 $ and the internal rate of return is 6,3%.