Klik Reaksiyonu ile Sterol bağlı 1,2,3-Triazol Türevi Bileşiklerin Sentezi
Synthesis of 1,2,3-Triazole Derivative Compounds By Using Click Reaction
- Tez No: 516322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez çalışmasında kolesterol ve ergosterol gibi steroller ile tiyofen ve furan türevleri gibi bağlayıcı gruplar kullanılarak klik reaksiyonu gerçekleştirilmiş ve 12 adet yeni dimer sentezlenmiştir. Dimerlerin sentezi aşamasında, literatürde bulunan 5 kolesterol ve 4 yeni ergosterol ester sentezlenmiştir. Ayrıca dimerlerin elde edilmesi için bağlayıcı olarak kullanılan iki bileşikten biri olan 2,5-bis(azürometil)tiyofen, yeni bir bileşik olarak literatüre kazandırılmıştır. Bu tez çalışması sonucunda onyedisi yeni bileşik olmak üzere toplam yirmiüç adet bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleri kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin, HT29 kanser hücrelerine ve MEF sağlıklı hücrelerine karşı biyolojik aktivitelerini kontrol etmek için incelenmiş ve sağlıklı hücrelere zarar vermezken, kanser hücrelerini inhibe ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, click reaction was performed using sterols such as cholesterol and ergosterol and linkers such as thiophene and furan derivatives and 12 new dimers were synthesized. During the synthesis of the dimers, 5 known cholesterol and 4 new ergosterol esters were synthesized. In addition, 2,5-bis (azidomethyl) thiophene, one of the two compounds used as linkers for the preparation of dimers, was introduced as a new compound in the literature. In this study, 17 new out of totally 23 compounds were synthesized. FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods were used to elucidate the structures of these compounds. The synthesized compounds have been examined to control their biological activity against HT29 cancer cells and MEF healthy cells and have been shown to inhibit cancer cells while not damaging healthy cells.