Myotis myotis (Borkhausen, 1797) ve Myotis blythii (Tomes, 1857) (Mammalia: Chiroptera) türlerinin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Myotis myotis (Borkhausen, 1797) ve Myotis blythii (Tomes, 1857) (Mammalia: Chiroptera)
  1. Tez No: 516323
  2. Yazar: MERYEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL BAYDEMİR, DOÇ. DR. AYTEN ÇELEBİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Myotis cinsi Holoarktik bölgede 103 türle temsil edilmektedir. Bu türlerden Myotis myotis (Borkhausen, 1797) ve Myotis blythii (Tomes, 1857) iki sibling tür olup halen taksonomik durumları ve kesin yayılışları hakkında eksik bilgi bulunmaktadır. Morfolojik ve karyolojik olarak birbirlerine çok fazla benzeyen bu iki türün ayrımı halen belirsizlik göstermektedir. Ayrıca bu iki türün yayılış alanlarının da ortak olması birbirlerinden ayrımlarını daha da zorlaştırmaktadır. Türkiye'de 39 yarasa türü bulunmaktadır. Bunlardan 1 tanesi meyve ile beslenirken 38 tanesi böcekle beslenmektedir. Türkiye'de Motis cinsi 10 türle temsil edilmektedir. Her iki sibling tür çeşitli araştırıcılar tarafından Türkiye'de taksonomik, karyolojik ve moleküler yönden çalışılmıştır. Moleküler açıdan genetik olarak mikrosatellit, mitokondrial DNA (mtDNA) ve sitokrom b'leri çalışılmıştır. Buna karşılık, Türkiye'de PCR- bazlı RAPD tekniği ile moleküler karakterizasyonu yapılmamıştır. Bu çalışmada PCR-bazlı RAPD tekniği ile iki sibling türün DNA profilleri belirlenerek genetik bakımdan farklı olup olmadıklarına incelenmiştir. Sekiz primer ile 85 farklı bant elde edilmiştir. Toplam 85 bantın 74'ü polimorfik çıkmıştır. Türler arasındaki genetik uzaklıklar NTSYS istatistik programı kullanılarak hesaplanmış ve türler arasındaki filogenetik ilişkiyi gösteren dendrogram oluşturulmuştur. Bu sonuçlara göre Myotis myotis ve Myotis blythii ikifarklı gruba ayrılmıştır. Bu çalışma Palearktik bölgedeki her iki türün taksonomisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The genus Myotis is represented by 103 species in the Holoarctic region. Two of them, Myotis myotis (Borkhausen, 1797) and Myotis blythii (Tomes, 1857) are sibling species and their taxonomic status and exact distribution are still lacked of knowledge. Due to resembling morphologically and karyologically, the separation of both species is still uncertain. In addition, both species lives sympatrically therefore, the separation becomes more difficult. Totally, 39 bat species are distributed in Turkey. One of them is frugivorous while the others are insectivorous. The genus Myotis is represented by 10 species in the country. Both species are examined with regard to taxonomical, karyological and molecular pecularities by various authors in Turkey. Microsatellites, mitochondrial DNA (mtDNA) and cytochrome b of both sibling species are studied whereas, the PCR-based RAPD technique has not been achieved yet in Turkey. In this study, the genetic profiles of both species were determined by PCR-based RAPD technique and the species are examined whether both are genetically different or not. Eighty-five bands were obtained by using 8 primers. The genetic distance between both species was calculated using NTSYS statistical programme and a phylogenetic relationship between both sibling species was indicated by a dendogram. According to the results Myotis myotis and M.blythii are seperated distinctly into two clusters. The results of this study will make a contribution to the taxonomy of both sibling species in the Palearctic region.