Death of children u-5 years from (2011-september 2015) in Erbil-Iraq
2011-eylül 2015 yılları arasında Erbil-Irak'ta 0-5 yaş arası çocuk ölüm oranları
  1. Tez No: 516352
  2. Yazar: BANAZ DHAHIR OMAR MSTAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlığın ve çocuk sağlığının en önemli göstergesi çocuk ölüm oranlarıdır. Bu çalışma 2011-Aylul2015 yılları arasında çocuk ölüm oranları seviyesi ve nedenlerini deneysel bilgilere dayanarak araştırmaktadır. Bu çalışmada kullanılan deneysel veriler Erbil-Irak Sağlık Bakanlığı'ndan elde edilmiştir. Bu çalışma, çocuk ölüm oranlarını yaş ve cinsiyete göre karşılaştırmaktadır. Çalışma için çocuk ölümlerine en çok neden olan üç hastalık seçilmiştir. Bu çalışmada ele alınan çocuk ölüm yaş grupları; yenidoğan (0-30 gün), yenidoğan dönemi sonrası (1-11 ay) ve çocuklar (1-5 yaş) şeklinde belirlenmiştir. Yaş grupları ölçümleri çocuk ölüm oranları için 1-5 yaş ve bebek ölüm oranları ise 1-11 ay olarak seçilmiştir. Adli tıp ve cenaze levazımcısı tarafından hazırlanan resmi raporların elde edilen veriler tabloda gösterilmiştir. Halk sağlığı açısından ölüm nedenlerinin çok önemli olduğu için çalışma ölüm oranlarını azaltmak için nedenlere odaklanmıştır. Çocuk ölüm oranlarından kritik yaşın 1-30 gün olduğu tespit edilmiştir. nitekim verilere bakıldığında bu yaş aralığında ölen çocuk sayıları 2011 yılında 600, 2012 yılında 669, 2013 yılında 644, 2014 yılında 747 ve 2015 yılında 374'tir. Ayrıca, yenidoğan ölüm oranlarına bakıldığında erkek bebek ölüm oranlarının kız bebek ölüm oranlarından daha fazla olduğu, diğer yaş grupları arasında cinsiyete göre ölüm farklılığın daha az olduğu gözlemlendi. Verilere bakıldığında çocuk ölüm oranlarının 2014 yılında en yüksek, 2015 yılında ise en az olduğu görülmektedir. Doğum oranlarına bakıldığında, 2011 yılında 42271, 2012 yılında 43890, 2013 yılında 50147, 2014 yılında 60060 , 2015 yılında ise 51110 olduğu tespit edilmiştir. Kesin istatistiki sonuçlar elde etmek için, 2011, 2012, 2013, 2014 ve eylül 2015 yıllarındaki ölüm nedenleri için hastalıklar 1,2,3 şeklinde üç hastalık türüne indirgendi. Araştırma Erbil'deki 1 gün-5 yaş arası çocuklara odaklanarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The most important indicator for wellbeing and child health is child mortality. This study investigated experimental information on the causes and degrees of child mortality from 2011 to September2015. The experimental data utilized in this study were taken from the ministry of health the department of (statistic) in Erbil-Iraq. The study compared the child mortality rates based on age and sex. Three most common diseases were selected as a cause of death for the comparison in this investigation. In this study, the considered child mortality age groups were neonatal (0–30 days), post-neonatal (1–11 months) and children (1–5 years). The measurement of the most important age groups of infants (0–11 months) and children (1–5 years) were by the infant mortality rate (IMR) and the child mortality rate (CMR) respectively. The reported data on death official document, which were completed by medical examiners and funeral directors, is demonstrated in informative table. From a public health point of view cause of death are highly significant therefore this investigation emphasized on these causes for reducing mortality. It was discovered that the most crucial mortality age was neonatal (1-30) days which were 600, 669, 644, 747 and 374 in 2011, 2012, 2013, 2014 and 2015 respectively. In addition it was also observed that the death rate are considerably higher in male than female in the neonatal age, however this difference was slight in the other groups. Furthermore, the highest mortality rate occurred in 2014 while the minimum child death was in 2015. Regarding the birth rates, in 2011, 2012, 2013, 2014 and 2015 the birth rats were 42271, 43890, 50147, 60060 and 51110 correspondingly. To conduct a precise statistics, the study attempted to limit the investigation elements to 3 diseases (1) (2) and (3) in the periods of 2011, 2012, 2013, 2014 and September 2015. The examination focused on children aged from 1 day to 5 years in Erbil- Iraq.